Nedavna policijska akcija rezultirala je uhićenjem 11 osoba u Hrvatskoj zbog pružanja nelegalnih IPTV usluga, čime je prouzročena šteta od najmanje dva milijuna eura. Ovi ilegalni servisi korisnicima su omogućavali pristup tisućama televizijskih kanala po znatno nižim cijenama od legalnih pružatelja usluga.
Kristina Delfin Kanceljak, stručnjakinja za autorska prava za Poslovni.hr ističe da korisnici ovakvih nelegalnih usluga snose solidarnu odgovornost za štetu nastalu kršenjem prava intelektualnog vlasništva. Iako je teško precizno odrediti financijsku odgovornost svakog pojedinog korisnika, oni koji su prodavali takve usluge izravno su odgovorni za ukupnu štetu. Povreda prava intelektualnog vlasništva radi stjecanja imovinske koristi ili prouzročenja znatne štete kazneno se goni po službenoj dužnosti. Međutim, Delfin Kanceljak sumnja da će država procesuirati tisuće krajnjih korisnika ovih usluga, iako bi trebalo postojati preventivne mjere kako bi se spriječilo buduće počinjenje takvih kaznenih djela.
Osim kršenja prava intelektualnog vlasništva, pružatelji nelegalnih IPTV usluga izbjegavaju i druge obveze koje imaju legalni operateri, poput plaćanja naknada Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC) za poticanje Nacionalnog programa audiovizualnog stvaralaštva te podmirivanja kolektivnih prava autora, izvođača i drugih nositelja prava, primjerice, s područja glazbe. Stoga je stvarna šteta vjerojatno znatno veća od trenutno procijenjene.
O daljnjim koracima odlučivat će Državno odvjetništvo i USKOK, koji će utvrditi tko su oštećenici i koje su organizacije ovlaštene za zastupanje njihovih prava. S obzirom na razmjere ove organizirane aktivnosti, očekuje se da će počinitelji snositi odgovarajuće kazne, uključujući moguće zatvorske kazne, a ne samo uvjetne presude ili novčane kazne.