Međunarodni dan ljevorukih osoba, poznat kao International Left-Handers’ Day, obilježava se svake godine 13. kolovoza. Ovu inicijativu započeo je International Left-Handers’ Club 1992. godine u Velikoj Britaniji, a s vremenom se tradicija proširila diljem svijeta.
Oko 10% svjetske populacije čine ljevoruki ljudi, koji se svakodnevno suočavaju s izazovima življenja u svijetu koji je uglavnom prilagođen dešnjacima. Većina aktivnosti u svakodnevnom životu dizajnirana je za dešnjake, što ljevorukima često stvara probleme, čak i u jednostavnim situacijama poput sjedenja u restoranu i korištenja lijeve ruke za vrijeme jela.
Među poznatim ljevorukim osobama ističu se osmorica predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, uključujući Ronalda Reagana, Georgea W. Busha, Billa Clintona, Baracka Obamu, Donalda Trumpa i Joea Bidena.
Istraživanja su pokazala kako je veća vjerojatnost da će dijete biti ljevak ako je i jedan od roditelja ljevak. Ipak, često se događa da se ljevoruku djecu prisiljava koristiti desnu ruku za obavljanje svakodnevnih zadataka. Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o izazovima s kojima se ljevoruke osobe suočavaju i olakšavanje njihovog svakodnevnog života.
Zabavne činjenice o ljevacima
1. Ljevoruke osobe češće su muškarci.
Studija provedena 2008. godine pokazala je kako je među ljevacima otprilike 23 % više muškaraca. Riječ je o preglednoj studiji koja je obuhvatila niz istraživanja, stoga govorimo o uzroku koji obuhvaća više od dva milijuna ljevaka.
2. Ljevaci češće vrate sposobnost govora nakon preživjelog moždanog udara.
Ako moždani udar uzrokuje oštećenje lijeve strane mozga, osobe se suoče s gubitkom sposobnosti govora koji može biti privremen ili trajan. Procjenjuje se da otprilike 95 % dešnjaka kontrolira sposobnost govora lijevom polutkom mozga, dok je kod samo 70 % ljevaka za govor zaslužna lijeva strana mozga. Stoga nije za čuditi da se nakon preživjelog moždanog udara manje ljevaka susretne s problemom gubitka govora.
3. Postoji strah od ljevaka.
Određene osobe imaju strah od lijeve strane i ljevaka. Riječ je o ljudima koji boluju od tzv. sinistrofobije.
4. Fetus razvija tendenciju k lijevoj ili desnoj strani.
Otprilike od 9. tjedna trudnoće fetus počinje micati vlastite ruke. Do drugog trimestra trudnoće fetus razvija preferenciju prema desnom ili lijevom palcu koji siše. Iako to ne mora nužno značiti da će dijete biti ljevak, odnosno dešnjak, postoje određene naznake da će se zadržati navedena strana kao dominantna.
5. U određenim državama radnje lijevom rukom smatraju se nepristojnima.
Pakistan, Indija, Indonezija, Bangladeš, Nepal i države Bliskog istoka primjer su kultura gdje se određene radnje lijevom rukom smatraju nepristojnima. Tako je nepristojno dodati nešto drugoj osobi koristeći lijevu ruku, jesti lijevom rukom ili pak podignuti predmet sa stola ili poda.
Kako biste i vi obilježili Dan ljevorukih osoba, ako ste dešnjak, pokušajte nešto napisati lijevom rukom, rabiti škare lijevom rukom, otključati vrata i sl., a ako ste ljevak, uživajte u svojem danu!