Brojni građani suočavaju se s najezdom trčkova, kukaca koji se pojavljuju na fasadama, stubištima, balkonima, domovima pa čak i u krevetima. Zabrinuti građani sve češće traže pomoć od Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije, gdje su stručnjaci primijetili porast upita vezanih uz ove kukce.

Iz Zavoda naglašavaju kako trčkove građani često zamjenjuju sa žoharima, no ističu da nema razloga za paniku. Trčkovi su korisni kukci iz porodice Carabidae i ne predstavljaju zdravstvenu opasnost za ljude. Odrasle jedinke su svejedi, aktivne noću i slabi letači, te mogu naseliti unutarnje prostore poput kuća i skladišta.

“Trčkovi nisu opasni za ljude. Ne napadaju, ne grizu niti ubadaju. Ako ih nađete u svojim domovima, možete ih pažljivo uhvatiti papirnatim ubrusom ili posudom i iznijeti van”, poručuju iz Zavoda.

Tretiranje kemijskim preparatima često nije potrebno

Stručnjaci ističu kako u većini slučajeva tretiranje kemijskim preparatima nije potrebno jer trčkovi nemaju negativan učinak na ljude, a ujedno su i korisni kukci. Međutim, ukoliko se kukci pojavljuju u velikom broju u prostorima od zdravstvenog značaja, poput pogona za pripremu hrane, bolnica ili lječilišta, preporučuje se provođenje mjera dezinsekcije.

Trčak

Preporuke za građane

Kako bi se spriječio ulazak trčkova u stambene i poslovne prostore, Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije daje sljedeće preporuke:

  1. Postaviti mreže na prozore
  2. Zatvarati vrata
  3. Pregledati zidove i zatvoriti pukotine
  4. Održavati čistoću i higijenu objekta

Zavod objavljuje ove preporuke zbog povećanog broja upita građana i očite veće infestacije na području županije.

“Ako niste sigurni o kojoj vrsti insekta se radi, obratite se Odjelu za DDD Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije na broj 099/5375040 ili na adresu ddd@zzjz-bjelovar.hr“, savjetuju iz Zavoda za javno zdravstvo.