Ivan Beljan zamjenik “isključenog” predsjednika županijskog HSS-a – “Ne mislim se isključiti iz HSS-a, bit ću u Demokratskom HSS-u, ako me misle isključiti, neka me isključe!”

Razgovarali smo s Ivanom Beljanom, zamjenikom “isključenog” predsjednika županijskog HSS-a Bore Bašljana. Dotaknuli smo se situacije u županijskom HSS-u, radu vijećnika HSS-a u županijskoj Skupštini, planovima i budućnosti HSS-a i platforme u nastajanju, Demokratskog HSS-a.

Bliži se kraj vašeg mandata, kako ste zadovoljni svojim radom? Kako ga ocjenjujete?

Pa gledajte, vidjelo se na samoj županijskoj skupštini da sam ja u biti najčešći govornik iz oporbe u ovoj županijskoj skupštini zato što sam bio i najnezadovoljniji dosadašnjim radom pa i radom u ove četiri godine koliko smo radili. Ključne, bitne stvari su da smo prezadužili našu županiju, našu djecu. Takvo funkcioniranje ni na nivou obitelji nije dobro, a kamoli na nivou županije. Taj dug se penje na pola milijarde kuna. Znam da su ljudima te brojke  ovakve-onakve, doživljavaju ih svakako, ali moram reći da ako nam netko ne pomogne u samom poslovanju županije i svih struktura i samog ukupnog budžeta  naše županije, te kredite će otplaćivati sigurno naši unuci i oni će ih zvati Bajsovi krediti.

Bili ste jedan od najaktivnijih, često se raspravljali oko Bjelovarskog sajma, ŽUC-a, koliko županija izdvaja za medije, to su bile dosta oštre rasprave.

Materijali koji su nama došli recimo za Bjelovarski sajam. Imate izvještaj rada Bjelovarskog sajma za proteklu godinu, na 15 stranica dobijete materijala koji su sajmovi bili, gdje su oni bili na sajmovima itd. i opis nekakvog rada i kada dođete na financije  na stranice od 15 do 18, jednostavno te tri stranice ne postoje. Kako da mi glasamo za nešto, a ne znamo uopće kako je taj sajam funkcionirao financijski, da li je on u plusu u minusu, ali izgleda da ti svi materijali mogu proći.  Što se tiče ŽUC-a, mi smo dobili materijale  koji su toliko loše isprintani  da to ne možete pročitati. Ja sam planirao na toj županijskoj skupštini jednostavno donijeti tintu i pokloniti direktoru da ima čime isprintati te materijale da mi to možemo pročitati. Znači ne treba to muljati nego otvoreno reći, ako je negdje problem idemo ga zajednički rješavati, a ne na ovaj način da ono sakrijemo nešto pa će se to nekada riješiti. Kad? Budu naši unuci rješavali. Tko bude rješavao ako mi danas nećemo to rješavati. Isto za medije, kad se kaže da župan u četiri godine potroši 10 milijuna kuna za informiranje, za svoje naslikavanje, vidimo na lokalnim novinama Bjelovarskom listu gdje je ispod prosjeka ako je samo 10 fotografija, a pratimo da je to 10 do 22-23 fotografije u istim novinama. Dovoljno govori o tome koliko se bespotrebno troši novac. Susjedni župan Koren iz Koprivničko-križevačke županije za 4 godine potroši milijun kuna, a naš 10. Mislim, to je trošenje novca nepotrebno ali teško je to dočarati, znate da je to problem.

Vi ste zamjenik predsjednika županijske organizacije HSS-a, kako ste zadovoljni  radom vijećnika županijskog HSS-a u skupštini?

Pa gledajte mi imamo četiri vijećnika, u međuvremenu jednog smo imali zamjenskog vijećnika. U principu mi smo bili aktivni, ja sam s njih četvero u potpunosti zadovoljan, redovito su dolazili i kažem osim ove dvije online sjednice. Tu ne pokazuje demokracija, izgubili smo tu demokraciju i inače uvijek u hrvatskom društvu gubimo, pa i na ovaj način. ‘ajmo probat nešto zmuljat’, nešto samo zaokružit da – ne itd. samo da to prođe, da nemamo nekih pitanja i nekakvih problema jer mi ne volimo probleme, mi se volimo samo hvaliti kako je sve divno i krasno .

Idemo pojasniti kako funkcionira ta elektronska sjednica, vi dobijete materijale putem maila, dobijete tablicu na kojoj morate prema točkama dnevnog reda napisati jeste li za protiv ili suzdržani?

Da, i da li je to demokracija?

Vi ste obavili sudjelovanje na zadnje dvije sjednice?

Mi smo oba puta odbili jer smatramo da tih pola minute što ja to zaokružim i tako dalje, kao prvo ne zaslužujem 750,00 kuna, a kao drugo nije to demokracija i nismo razgovarali o temama. Pa i oni materijali koji su tamo došli presmiješni su. Bez tinte, ne možete pročitati, bez financijskih izvještaja što se tiče sajma, nemate ih. Na koji način reagirati? Što tamo napisati? Da ili ne? Neću napisati ništa, najradije ništa.

S obzirom da je smijenjen vaš županijski predsjednik, znači li to da ste vi sada i predsjednik?

Jesam, ja sam zamjenik predsjednika, a ako sam zamjenik predsjednika, a predsjednika nema ja sam predsjednik.

Naime, Boro Bašljan više nije predsjednik bjelovarsko-bilogorskog HSS-a, isključen je. Bili ste, jeste, njegov zamjenik. Kako gledate na to?

Gledam kao nekad, stariji ljudi će znati. Kao kad je Stipe Mesić bio predsjednik Jugoslavije, tako se sad ja osjećam kao predsjednik HSS-a Bjelovarsko-bilogorske županije.

Kako komentirate to isključenje?

Glavni odbor, 75% članova glavnog odbora na nivou Republike Hrvatske  je isključilo predsjednika HSS-a Krešu Beljaka. On je u međuvremenu dobio greškom Ministarstva uprave svoje rješenje s nelegalne izborne skupštine da je predsjednik i onda čim je to dobio je isključio desetak istaknutih članova HSS-a i moram priznati da je meni jako žao što i ja nisam u tom društvu.

Gospodin Bašljan je najavio osnivanje platforme Demokratski HSS, vidite li se vi u tome?

Definitivno da, ja sam začetnik isto tako te priče i ja sam na nivou te platforme. Hoće li se na nivou platforme  do lokalnih izbora uspijeti osnovati stranka Demokratski HSS ili neće ne znam, no bit će to platforma i bit ćemo ponovno svi skupa i funkcionirat ćemo isto s istim brojem ekipe, s istim članstvom idemo, samo ispred stavljamo ovo „demokratski“ dok se ne riješe kvalitetne stvari unutar HSS-a, kad Krešo Beljak konačno ode, mi ćemo se vratiti u naš stari HSS.

Gospodin Beljak vam je stavio povjerenika.

Stavio je povjerenika, našeg pročelnika iz županije Dalibora Jurinu kojeg sam ja često prozivao na županijskim skupštinama zbog njegovog lošeg rada, odnosno nerada.  Kakve on nama materijale stavlja na stol, ono što on priprema to je stvarno nivo petog razreda osnovne škole. Da bi on bio u Upravnoom odjelu za gospodarstvo. Za gospodarstvo zamislite! Što je gospodarstvo, pa to je ključ cijele priče i na tom mjestu Damir Bajs drži Dalibora Jurinu. Zašto? Izgleda, sad se to vidjelo, zato što će mu poslužiti u bilo kakvim oblicima  da on bude nekakav politički povjerenik. Nitko neće, evo bude on, sad nešto tu radi. Ja sam zamjenik, isključili su Boru, znači on bi trebao mene nazvati i mi bi se trebali razgovarati, a izgleda da me se boji, a šta mu ja mogu?

Vi niste bili u kontaktu s njim od kad je on na mjestu povjerenika?

Ja sam bio u županijskoj skupštini redovno s njim, u raspravi o njegovom lošem radu, a on mene nije za svrsishodno našao nazvati i reći što i kako dalje. Ako sam zamjenik, onda sam ipak sad predsjednik HSS-a i naravno ne mislim se isključiti iz HSS-a, budem u Demokratskom HSS-u, ako me misle isključiti neka me isključe.

Dakle na iduće lokalne izbore izlazite u platformi Demokratski HSS. Što će biti na nivou grada Bjelovara? Hoćete li imati svog kandidata za gradonačelnika? Ostajete li u koaliciji sa HSLS-om?

Pa o tome nismo još konkretno razgovarali, sve su opcije otvorene. Članovi kažu da bi željeli da članstvo konačno izađe samostalno sa svojim kandidatima, nešto kao što je to stranka Možemo, stranka Pametno, to je jedan rad. Ne možete ono što se u međuvremenu koalicijama kralo itd .da se podvali pod one simo-tamo i  onda da na kraju nekakve bodove skupite, nekakva mjesta, nekakve pozicije… ne bi smjeli krasti. Trebali bi zaraditi, isto tako kad nam obećavaju iz Europe da će nam doći 22 milijarde, nama ne trebaju 22 milijarde eura mi njih trebamo zaraditi, a ne dobiti. Ako tako psihološki razmišljamo nećemo daleko završiti.

Pred nama su i lokalni izbori koje smo već nekoliko puta spomenuli. Vi ste bili na prošlim parlamentarnim izborima kandidat za zamjenika župana, gospodinu Totgergeliju . Postoji li mogućnost da i vi budete taj kandidat?

Zašto ne? Postoji.

Nakon što je gradonačelnik grada Čazme Dinko Pirak s čazmanskim članovima HSS-a izašao iz stranke, a Vas je nekako gospodin Pirak i uveo u politiku i od vas napravio takvog zaljubljenika u Hrvatsku seljačku stranku, moram priznati i ja sam se pitala, hoćete li i Vi izaći iz HSS-a, međutim ostali ste. Zašto?

Istina, i Dinko Pirak i Bruno Bašljan su ti krivci, ti moji kumovi, zašto sam ja ušao u politiku. Vidi se da hrvatski narod ne voli politiku i izbjegava politiku, ipak mi bi se morali više baviti politikom, više ljudi da se angažira. Jednostavno u  strankama, bilo kojim strankama, nemate više članstva, svi su negdje pobjegli. Morali bi biti aktivniji u politici da nam se ne događa puno stvari koje nam se dogode, a onda kažemo „krivi su nam političari“. Zašto mi nismo političari pa da to zaustavimo? Tako da se definitivno  treba s time baviti. Što se tiče našeg gradonačelnika Piraka, on je 30 godina bio u HSS-u i on živi HSS-ovski. To se vidi i po njegovoj obitelji i po njegovom ponašanju i taj HSS iz njega ne može izaći. može on formalno izaći, biti nezavisni zbog očaja rada predsjednika Kreše Beljaka, ali on je naš.

Dakle na predstojećim lokalnim izborima postoji mogućnost da budete kandidat za župana. Sigurno će te biti na županjskoj listi za ulazak u županijsku skupštinu.

Pa gledajte, ja sam kako se kaže, muški odradio 4 godine, ako se dogovorimo unutar naših ekipa tako će biti. Nije meni uvjet ni da budem gradski vijećnik grada Bjelovara, ni da budem skupštinar u županiji, ali bih volio da to bude kvalitetna oporba, da su vladajući  kvalitetni, da popravimo  kvalitetu rada župana. Imali smo primjer da je imao stare kredite  s 8% kamatom, mi smo mu rekli daj odi u banku, daj smanji, danas su kamate između 2 i 3% i poslušao nas je. Znači ima stvari koje su dobre i kao oporba možeš postići neke rezultate.