Bjelovarsko-bilogorska županija primjer dobre prakse brige o demografiji

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je u organizaciji Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo i Udruge Impress, a uz potporu Bjelovarsko-bilogorske županije, održana online konferencija „Županija kao ishodišni model brige o demografiji“.

Na konferenciji su kao panelisti sudjelovali bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, predsjednica Udruge za zdravo i sretno djetinjstvo mr.sc. Marija Čatipović, dr.sc. Mislav Rubić, viši stručni savjetnik iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, predsjednica Hrvatskog liječničkog zbora- Podružnice Bjelovar dr.med. Gordana Kesić-Valpotić, prof.dr.sc. Ivan Čipin s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu te mag.psych.Tanja Herceg, predsjednica Udruge Impress.

Tom prilikom moglo se čuti kako je Bjelovarsko-bilogorska županija primjer dobre prakse kada je briga o demografiji u pitanju, a o velikom broju pozitivnih demografskih pokazatelja za našu županiju govorio je dr.sc.Mislav Rubić, viši stručni savjetnik iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.

„Veliki je broj pokazatelja koji nam daju nadu i pozitivni su, pokazuju da se do sada radilo na dobar način i da se tako treba nastaviti i dalje. Broj živorođenih u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji od 2017. godine raste, što je jako važno. Smanjuje se broj umrlih. Prirodni rast također raste kao i broj sklopljenih brakova, dok se broj razvedenih brakova  smanjuje. Od 2017. godine demografske brojke su značajno bolje za Bjelovarsko-bilogorsku županiju. Broj doseljenih u županiju je u laganom porastu, a raste i broj stanovnika u županiji što ohrabruje i daje poticaj za dalje. Od 2016. godine brojke zaposlenih u županiji rastu. Plaće kontinuirano rastu i to već duži niz godina što može biti i poticaj mladima da dođu u županiju i ostanu ovdje. Također, smanjuje se stopa nezaposlenosti. 2014. godine bilo je oko 13.5 tisuća nezaposlenih dok su 2019. godine bile 4872 nezaposlene osobe. Također, raste i broj zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama. Treba spomenuti i da od 2014. godine kontinuirano raste broj turista u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Svi ovi pokazatelji govore da se u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji radi na demografiji, da se razvija u pozitivnom smjeru te da županija ima dobru perspektivu“, rekao je dr.sc. Mislav Rubić.

O svemu učinjenom do sada za poboljšanje demografije u našoj županiji na konferenciji je istaknuo bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

          „Kada govorimo o našoj županiji, prema službenim podacima odlaska u inozemstvo, mi smo pri začelju, odnosno na 13. mjestu po broju odlazaka iz Hrvatske. Na nama je da napravimo ono što je ključno, a to je socijalni okvir, pitanje obiteljske politike, kako pomoći ljudima da ostanu ovdje, od velike je važnosti i pitanje zapošljavanja ljudi te da ljudi vide budućnost i sigurnost tamo gdje žive, u ovom slučaju kod nas. Ono što je na nama je da iskoristimo prilike. Ovoga trenutka Europska unija je jedna od mogućnosti da kroz zapošljavanje dignemo i standard našeg stanovništva. Prije 7 godina naša je Županija bila na posljednjem mjestu po povlačenju sredstava Europske unije, a sada se nalazi na trećem mjestu. Najveći dio toga vezan je uz stvaranje uvjeta koji su važni za demografiju, onoga što je u našoj nadležnosti, zdravstva i školstva. Po ulaganjima u školstvo drugi smo u Hrvatskoj, obnavljamo ili gradimo oko 50 škola, a više od polovice njih je završeno, gradimo novu zgradu Opće bolnice Bjelovar. Sve to vezano je i uz zapošljavanje jer se upravo na taj način vidi  mogućnost ostanka ljudi u našoj županiji“, istaknuo je župan Bajs.