Od danas Čazma nije više HSS-ova utvrda – Pirak i GO HSS-a prelomili i napustili stranku

Nakon što su priopćenjem svoj izlazak iz Hrvatske seljačke stranke objavili Dinko Pirak, gradonačelnik Grada Čazme i bivši predsjednik GO HSS-a Čazma, potpredsjednik Županijske organizacije HSS-a i član Glavnog odbora HSS-a zajedno  sa svim članovima GO HSS-a Čazma o razlozima ovog čina razgovarali smo s gradonačelnikom Pirakom i nekoliko članova Gradske organizacije HSS-a.

Razloge napuštanja stranke ste naveli u priopćenju, možete li ih još jednom pojasniti?

– Pozvali smo smo prije nekog vremena Krešu Beljaka da podnese ostavku s mjesta predsjednika stranke zato jer čini nemjerljivu štetu stranci svojim istupima, svojim ponašanjem protiv onog što je iskon HSS-a, a upravo je taj HSS i vrijednosti koje HSS ima okupilo i nas ovdje u Gradu Čazmi. Naime, s predsjedništvom GO HSS-a   godinama imam čast voditi  ovaj grad, gradonačelnik sam već 21 godinu. I upravo pod barjakom HSS-a smo sve ove godine  vodili  grad i svojim stanovnicima nastojali osigurati što kvalitetniji život. Jako nas je rastužio   ovaj trenutak kada napuštamo  stranku kroz koju smo prošli i prolazili i ostavili svoje najbolje godine života, nekih dvadesetak do 30 godina. Sa mnom su  ovdje i gradski vijećnici koji također predstavljaju HSS u Gradskom vijeću,  potpredsednica gradskog vijeća i vijećnici. Naime, Krešo Beljak se okružio svojim istomišljenicima, sve HSS-ovce koji misle drugačije i koji misle  HSS-ovski je  izgurao iz stranke. Možda smo mi među posljednjima koji odlaze, u biti HSS svakodnevno  napuštaju ljudi i gradske organizacije od Slavonije do Dalmacije i u biti će se HSS svesti na Hrvatsku samoborsku stranku, na jednu lokalno stranku koje će Beljak biti na čelu skupa sa svojim poslušnicima koji bespogovorno dižu ruke za njegove prijedloge koji su van pameti, van političke kulture i na koncu bez ikakvog programa već samo  ga vodi očito vodilja, ta koja bi trebala rezultirati političkom trgovinom, to jest poklonjeni saborski mandati od strane SDP-a. Naš stav to nije. Mi smo dugo upozoravali na nedopustivo stanje u HSS-u.

HSS mora imati svoj put, ne biti priljepak niti HDZ-a niti SDP-a i uostalom i narod Republike Hrvatske to i traži.  Traži jedan HSS  koji će biti na zdravim nogama i upravo onakav kakav je bio i nekad. Mi se osjećamo kao HSS-ovci i tako ćemo raditi i dalje bez obzira što nismo više u Beljakovom HSS-u.  Mi ćemo raditi za svoj grad kao nezavisni, ja kao gradonačelnik, gradski vijećnici će isto tako biti nezavisni. Odbacujem  špekulacije da radimo za neke druge stranke. Ne, mi radimo za svoj grad i radimo za dobrobit svojih građana i to nas jedino zanima, špekulacije ostavljamo političkim kalkulantima  i špekulantima pa i samom predsjedniku Beljaku neka sa svojim Samoborcima dalje vodi HSS.

Koliko je to ljudi koji su izašli iz HSS-a u Čazmi?

– HSS ima šest gradskih vijećnika i imamo najveći broj mandata u gradskom vijeću i sa svih šest vijećnika izlazimo iz stranke. Tu je oko 300 naših članova koji nam daju potporu i mogu reći slobodno da je Gradska organizacija Čazma bila jedna od stožernih organizacije HSS-a i da u ovom gradu HSS nikad nije izgubio lokalne izbore. Dakle, uvijek pobjeđujemo pa i  ja kao gradonačelnik u prvom krugu. Nikad nismo ni bili u drugom krugu već  pobjeđujem u prvom krugu. Zašto? Zato jer nam građani daju povjerenje, jer misle da to dobro radimo ali si dajemo i za pravo da i kritiziramo  ono što nije dobro. Način na koji Beljak vodi stranku nije dobar, promijenjena nam je ideologija, promijenjen je statut i prilagođen njegovim potrebama. Načinu na koji je naučio raditi u onom polusvijetu koji se spominje oko njega.Mi tom svijetu ne pripadamo, mi želimo dalje voditi ovaj grad bez ikakvih političkih špekulacija i kalkulacija. Naše kalkulacije su naši građani, ovo što je Krešo Beljak to nije naš svijet.

Kako će se ovo odraziti na odnos snaga u Gradskom vijeću Grada Čazme?

I dalje ćemo imati  većinu. Nismo ovo napravili samo tako. Dugo smo razmišljali i lomilo nas je svo ovo zbivanje u HSS-u i nada da će se naći kritična masa da promijenimo predsjednika i predsjedništvo koje čini štetu ovoj stranci. Bilo je potpora onim mojim izjavama gdje smo zatražili da predsjednik odstupi no nije očito spremnost tako duboka da se te stvarne promjene i dogode. Proglašeni smo da činimo štetu stranci svojim istupima. Iza onog što sam rekao stojim i danas. Iza mene stoje ljudi , svaki dan gledam im u oči i nema nikakvih  igara kojima su političari skloni. Govorimo čista srca, HSS-ovski, kako smo to i naučili i želimo i dalje ovaj grad voditi u dobrom smjeru, a dok Krešo Beljak ne bude više predsjednik  u isti taj HSS smo se spremni i vratiti.

Marijan  Bertek član je HSS-a od 1993 godine i teško mu je pala ova odluka.

Ušao sam u stranku ponukan braćom Radić i njihovim idealima, ipak to je stranka koja je stara preko 100 godina, znači ako se održala sto godina onda je nešto i vrijedila. Ako gledate kroz povijest ta stranka je bila ponos i jedina opcija kroz povijest. Danas smo došli na takve grane da je vrlo teška odluka na nama koji  smo dugo godina članovi, ostati ili izaći. Pokušali smo se boriti na sve moguće načine da legalnim putem smjenimo to vodstvo koje je svakakvo, samo nije HSS-ovsko. Vrlo teška odluka je bila na meni osobno i na većini naših članova, izaći iz HSS-a, ali još bi teža odluka bila da ostanemo nositi ovo breme,  ovu  ljagu koju radi sadašnje vodstvo – rekao je Bertek.

Od 1998. godine članica HSS-a je i Nedeljka Bačani, trenutno potpredsjednica Gradskog vijeća Grada Čazme, a u nekoliko mandata i predsjednica vijeća.

–  1998. godine kako sam došla raditi u Čazmu, inače sam ovdje kod kuće i radeći  s našim građanima i s ljudima na selu uvidjela sam potrebe koje nikako drugačije ne mogu riješiti nego da se učlanim u HSS i da pomognem našim ljudima na selu, jer naša sela propadaju. Vi znate da je u našim selima sve manje ljudi, a ovih malo što je ostalo trebali su našu pomoć. HSS kao takav je riješio puno problema. Gradonačelnik je uvijek imao otvorena vrata za sve nas, za sve naše potrebe. Među prvima smo uveli pomoć novorođenoj djeci, među prvima smo uveli pomoć ljudima koji žive u staračkim jednočlanim obiteljima.  To je bilo učenje Stjepana Radica i meni se kao tako učinilo da je to najbliže onim mojim svjetonazorima, znači pomoći bližnjem. U srcu smo i dalje ostali HSS-ovci i Stjepan Radić nam je u srcu, zato teška srca izlazimo iz HSS-a, ali ćemo se vratiti kad taj HSS postane što je bio – rekla je Nedeljka Bačani.

14 godina staža u stranci ima Marijana Habijančić, gradska vijećnica:

Treća sam generacija članova HSS-a u mojoj obitelji. HSS je za mene dio tradicije i vrlo važna stvar u mojem životu. Žao mi je što je došlo do toga ali nažalost nemamo izbora. Situacija u obitelji je postala nesnošljiva i vrijeme je da dijete ode od roditelja, što ne znači da se dijete neće vratiti. Što se tiče Gradskog vijeća moram reći da smo odluke donosili jednoglasno. Imali smo većinu u Vijeću i vjerujem da ćemo ostati složni bez obzira kako se zvali. I dalje ćemo širiti vrijednosti HSS- a bez obzira pod kojim imenom – kaže Marijana Habijančić.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.