Uspješna provedba programa “Zaželi” u Općini Nova Rača

????????????????????????????????????

Bjelovarsko-bilogorska županija nastavlja s uspješnim provođenjem europskih projekata vrijednih oko pola milijarde kuna, a jedan u nizu je i projekt „Za žene Bjelovarsko-bilogorske županije“,  vrijedan 10,3 milijuna kuna.

Riječ je o projektu koji je započeo 1. lipnja 2018. godine, a putem njega do radnog mjesta na dvije godine došlo je 70 nezaposlenih žena koje brinu o 350 korisnika na području Bjelovarsko-bilogorske županije mahom starih i nemoćnih  osoba te osoba s invaliditetom. Tim povodom je Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, posjetio je  Općinu Nova Rača gdje se projekt provodi i obišao jednu od korisnica te je i u sklopu projekta potpisao Ugovor za nabavu sredstava za čišćenje i higijenskih potrepština vrijedan gotovo 700 tisuća kuna. Načelnik Općine Nova Rača Darko Knežić je zahvalio županu što je županija općinu uvrstila u projekt:

– Na području naše općine ima starijih ljudi kojima je potrebna pomoć u kući. Ovaj projekt je vrijedan i puno znači našim korisnicima. Iako su na početku ljudi bili malo skeptični i mislili da će nešto morati ostaviti Općini, Županiji, vrlo brzo su se uvjerili da im je pomoć besplatna i da se ne moraju ničega odreći – rekao je načelnik Općine Nova Rača Darko Knežić

Bjelovarsko bilogorska županija je županija koja ima veliki broj osoba iznad 65 godina starosti i po tome je  županija koje je pri vrhu ljestvice po udjelu tog stanovništva ističe župan Bajs:

– Moram reći da je naša Županija među prvima dobila ovaj projekt u kojem radi 70 žena koje brinu o 350 korisnika. Ono što smo htjeli je jednostavno, da s jedne strane pomognemo ženama da se zaposle, da se mogu stručno usavršavati za niz zvanja i zanimanja, ali i ono što je najvažnije, da na taj način pružaju pomoć i skrb našoj populaciji starije dobi. Mislim da je ovo najbolji način. Naime, kada govorimo o tome na koji način pomoći našim sugrađanima, sigurno je bolje da žive tamo gdje su živjeli cijeli život. Da u trenutku kada ostanu sami,a nažalost to je sve češće, dobiju potporu na način da se jednom ili dvaput tjedno dođe k njima i da im se pomogne oko najvažnijih stvari. Ali, ono što je možda i najvažnije je da osjete socijalnu povezanost s društvom istaknuo je župan Damir Bajs.

Jedna od onih kojima je pomoć potrebna je Ana Mlinar iz Stare Rače koju je posjetio župan Bajs sa suradnicima. Tom prilikom gospođa Ana je rekla: „ Stara sam, bolesna sam i ova pomoć mi dobro dođe. Ja gospođi Miri uvijek pripremim čiste krpe, kažem što sve treba očistiti, ali pomogne mi i sve ostalo što ja ne mogu i ja sam potpuno zadovoljna. Osim toga, mi puno i razgovaramo i to mi puno znači“, kazala je gospođa Ana.

– Nezaposlena sam bila 8 godina. Zadovoljna sam, ovo mi puno znači jer ipak sam zaposlena 2 godine što mi daje sigurnost. Imam 5 korisnika koje obilazim, svaki dan idem kod jednoga. Napravim sve što im je potrebno u kući, a tu je i odlazak kod liječnika, u ljekarnu, po namirnice, obavljam sve što im treba – pojasnila je zaposlenica Mira Pavlović.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.