Nakon gotovo dva desetljeća zračna pista u Novoj Rači ponovno je primila zrakoplov. Prvim slijetanjem službeno je označen povratak aktivnosti čime su otvorene mogućnosti za dolazak manjih zrakoplova, ali i daljnji razvoj turističkih i zrakoplovnih sadržaja.
Načelnik Općine Nova Rača Darko Knežić istaknuo je kako je posljednja aktivnost na pisti zabilježena prije dva desetljeća te podsjetio na njezinu povijest tijekom Domovinskog rata.
– Ovo je prvo slijetanje nakon dugo godina. Ova je pista jedina u županiji koja je tijekom Domovinskog rata bila raketirana. Na sreću, projektili nisu pogodili betonski dio piste, već travnati teren, a granate nisu eksplodirale. Ovim slijetanjem praktički ponovno otvaramo pistu za manje zrakoplove koji mogu dolaziti u Novu Raču – rekao je Knežić.

Dodao je kako se simbolično sve događa na Dan hrvatskih branitelja i Dan pobjede i domovinske zahvalnosti.
Pista duga gotovo 650 metara nekada je služila poljoprivrednim i šumarskim potrebama. Koristila se za zračno prskanje usjeva, gnojidbu velikih poljoprivrednih površina te zaštitu šuma od štetnika.
– Već postoje najave dolaska zrakoplova za blagdan Velike Gospe. Plan je organizirati prijevoz od piste do središta Nove Rače kako bi posjetiteljima dolazak bio što jednostavniji. Dugoročno želimo urediti i obnoviti pistu te je proširiti kako bi bila u punoj funkciji – najavio je načelnik.
Dolazak zrakoplova obilježili su i vatrogasci DVD-a Bulinac koji su pilota dočekali svečanim vodenim lukom, što je u zrakoplovstvu jedan od načina iskazivanja posebne počasti.

Franjo Tanić iz DVD-a Bulinac rekao je kako je let uspješno odrađen te da je riječ o prvom komercijalnom slijetanju na pistu u Novoj Rači nakon njezina ponovnog aktiviranja.
Pilot Mario Vinković, koji je upravljao zrakoplovom Beechcraft, istaknuo je kako su uvjeti za let bili izvrsni te pojasnio da je riječ o zrakoplovu snage 200 konjskih snaga koji postiže brzinu od oko 250 kilometara na sat, što omogućuje let do Pule za otprilike jedan sat.

Podsjetio je i na bogatu povijest piste u Novoj Rači.
– Ovdje je prije dvadeset godina održan posljednji susret zrakoplova. Ovaj aerodrom ima posebno mjesto jer je jedini u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji koji je bio raketiran tijekom Domovinskog rata. Upravo zato zaslužuje da ponovno zaživi i da se njegova povijest ne zaboravi – rekao je Vinković.
Prvo slijetanje završilo je simboličnim otvaranjem šampanjca, čime je obilježen novi početak za pistu, za koju u Općini vjeruju da bi u budućnosti mogla postati važno odredište zrakoplovaca i dodatno obogatiti turističku ponudu ovoga kraja.

Imate priču ili informaciju?
Želite na neki problem upozoriti ili nekoga istaknuti?
Pošaljite nam poruku.
Vaši podaci neće biti javno objavljeni niti proslijeđeni trećim stranama.












