Foto/Bjelovarsko-križevačka biskupija

U katedrali svete Terezije Avilske u Bjelovaru u nedjelju, 29. ožujka, na Nedjelju Muke Gospodnje, biskup bjelovarsko-križevački Vjekoslav Huzjak predvodio je svečano euharistijsko slavlje.

Zbog jakog vjetra izostala je procesija gradskim trgom, pa je slavlje započelo blagoslovom maslinovih grančica na ulazu u katedralu. Grančice su dar vjernika s Hvara. U nastavku je pjevana Muka Gospodnja u izvedbi preč. Branka Fresla, Mješovitog katedralnog zbora i solista uz pratnju Ivane Matkov.

U homiliji biskup je istaknuo kako događaji Isusove muke i smrti upućuju na promišljanje o razlozima njegove žrtve. Podsjetio je na kontrast između svečanog dočeka u Jeruzalemu i kasnijeg zahtjeva za njegovom smrću, naglasivši kako to otvara pitanje osobne vjernosti i postojanosti u vjeri.

– Kao ljudi, kršćani i vjernici pozvani smo zapitati se koliko smo doista uz Isusa i koliko je iskreno naše ispovijedanje da je On jedini Spasitelj – poručio je.

Vjernike je pozvao da u svakodnevnom životu, u obitelji, na radnom mjestu i u javnosti, svjedoče svoju vjeru, upozorivši kako postupci suprotni evanđeoskoj poruci dovode do udaljavanja od tog opredjeljenja.

– Danas se često smatra neprikladnim tvrditi da je Isus jedini Spasitelj, no vjernici tu istinu ne mogu zatajiti, bez obzira na moguće nerazumijevanje – istaknuo je.

Na kraju je podsjetio na značenje korizmenog vremena i pripravu za Veliki tjedan, poželjevši okupljenima ustrajnost u tom razdoblju.

Uz biskupa su suslavili biskupijski ekonom Josip Stipančević, katedralni župnik Branko Fresl i sudski vikar Antun Faltak.

Imate priču ili informaciju?

Želite na neki problem upozoriti ili nekoga istaknuti?

Pošaljite nam poruku.

    Vaši podaci neće biti javno objavljeni niti proslijeđeni trećim stranama.