Za točno godinu dana, odnosno od 31. prosinca 2026. godine na snagu će stupiti izmjene Zakona o osobnoj iskaznici. Ovim se postupkom želi modernizirati i pojednostaviti administrativne postupke, a najveći benefit imat će građani stariji od 70 godina.
Naime, za navedenu će se dobnu skupinu ukinuti dosadašnji rok važenja osobnih iskaznica, pa će nove isprave trajno važiti. Na taj se način ukida obveza ponovnog ishođenja dokumenata u starijoj životnoj dobi, a što je dosad starijima predstavljalo znatno opterećenje u smislu financijskih izdataka, ali i administrativnih procedura.
Ovime će stariji građani biti oslobođeni plaćanja naknade za izdavanje nove osobne iskaznice, no važno je naglasiti kako oslobođenje od plaćanja naknade vrijedi za redovno izdavanje osobne iskaznice nakon isteka postojeće osobne iskaznice, ali ne i u situacijama kada građanin sam zatraži novu ispravu zbog gubitka, krađe ili promjene osobnih podataka.
Imate priču ili informaciju?
Želite na neki problem upozoriti ili nekoga istaknuti?
Pošaljite nam poruku.
Vaši podaci neće biti javno objavljeni niti proslijeđeni trećim stranama.












