Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić uručio je u Bjelovaru ugovore za dodjelu bespovratnih sredstava gradovima i općinama u okviru javnih poziva za uređenje dječjih igrališta i poboljšanje uvjeta u dječjim vrtićima. Za pet sjevernih hrvatskih županija osigurano je gotovo pet milijuna eura, a među korisnicima su i brojne jedinice lokalne samouprave s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.
Riječ je o sredstvima namijenjenima projektima koji bi trebali unaprijediti uvjete boravka djece u vrtićima te osigurati kvalitetnije i sigurnije sadržaje na dječjim igralištima. U sklopu posjeta Bjelovaru ministar je održao i radni sastanak s gradonačelnicima i načelnicima s područja županije na kojem se razgovaralo o aktualnim demografskim izazovima i mjerama za njihovo ublažavanje.
Ministar Šipić istaknuo je kako upravo gradovi i općine imaju ključnu ulogu u provedbi demografskih mjera te da su oni prvi koji svakodnevno prepoznaju potrebe svojih stanovnika.
– Danas je ovo sedamnaesta županija u Republici Hrvatskoj koju obilazimo. Gradonačelnici i načelnici prvi su ljudi koji bi trebali biti nositelji svih demografskih mjera za svoje građane. Bjelovarsko-bilogorska županija jedna je od županija koje bilježe značajan pad broja stanovništva između dva popisa i zato se ne smijemo umoriti u zaustavljanju negativnih trendova. Ne smijemo se umoriti u stvaranju pozitivnih priča niti u ulaganju jer ulaganje u djecu nema cijenu. To je neprocjenjiva vrijednost i nema ništa važnije od sigurnosti djece i uvjeta u kojima borave u vrtićima i na dječjim igralištima – rekao je Šipić.

Dodao je kako su gradovi i općine pokazali velik interes za programe Ministarstva te da je cilj stvarati uvjete koji će obiteljima omogućiti kvalitetniji život.
– Pet sjevernih županija dobit će ugovore vrijedne gotovo pet milijuna eura. Imamo ukupno 186 ugovora za 114 gradova i općina. Posebno me veseli što su gradovi i općine iskazali toliki interes za poboljšanje materijalnih uvjeta u vrtićima, ali i za nova dječja igrališta. Što više radosti na igralištima i što više djece u vrtićima, to je bolja budućnost Hrvatske. Upravo zato nastavljamo s ulaganjima i kroz ove programe nastojimo osigurati što kvalitetnije uvjete za djecu i njihove obitelji – poručio je ministar.
Govoreći o demografskim pokazateljima, Šipić je rekao kako prvi podaci pokazuju određene pozitivne pomake, ali i upozorio da će za ozbiljnije rezultate biti potrebno vrijeme.

– Nećemo trendove zaustaviti lako i nema brzih rješenja preko noći. Međutim, ono što nas veseli jest da imamo pozitivne pokazatelje kada je riječ o broju rođene djece. U prvim mjesecima ove godine bilježimo više stotina novorođene djece nego u istom razdoblju prošle godine. Usmjereni smo i na stvaranje uvjeta za povratak ljudi, na priču o životu i ostanku, nego na priču o odlascima. Siguran dom, sigurno radno mjesto, kvalitetni vrtići i škole najbolja su poruka našim ljudima koji žive izvan Hrvatske – kazao je Šipić.
Ministar je najavio i nastavak aktivnosti na izradi novog zakonskog okvira koji bi trebao objediniti demografsku politiku na nacionalnoj i lokalnoj razini te dodatno osnažiti mjere usmjerene prema obiteljima i mladima. Naglasio je kako Ministarstvo želi aktivno uključiti gradove, općine i županije u izradu tog dokumenta kako bi buduća rješenja odgovarala stvarnim potrebama lokalnih zajednica.
– Prošli tjedan prvi put smo javno predstavili nacrt zakona koji smatramo ključnim dokumentom za demografski iskorak Hrvatske. Smatramo da same mjere, sredstva i poticaji neće biti dovoljni bez kvalitetnog zakonodavnog okvira. Zato želimo da gradovi, općine i županije budu naši partneri i da svojim prijedlozima pomognu oblikovati taj zakon. Ovo nije političko ni stranačko pitanje, nego pitanje budućnosti Hrvatske. Jedna je Hrvatska i svako dijete koje se rodi dio je iste hrvatske priče. Zato svi zajedno moramo dati dodatni napor kako bismo stvorili uvjete za život, ostanak i povratak ljudi – zaključio je Šipić.
Župan Marko Marušić istaknuo je kako će od gotovo pet milijuna eura namijenjenih sjeveru Hrvatske značajan dio biti usmjeren upravo na područje Bjelovarsko-bilogorske županije.

– Drago mi je što je upravo Bjelovarsko-bilogorska županija domaćin ovakvog događaja. Od ukupnog iznosa gotovo 870 tisuća eura dolazi u naše gradove i općine, a riječ je o 31 projektu. Zahvaljujem ministarstvu što je prepoznalo potrebu ulaganja u dječje vrtiće i igrališta. Demografija je izazov s kojim se suočavamo kao i ostatak Hrvatske, zbog čega nam je važno iz prve ruke čuti sve mjere koje Ministarstvo provodi i zajednički tražiti rješenja za budućnost naših lokalnih zajednica – rekao je Marušić.
Zamjenik gradonačelnika Bjelovara Igor Brajdić naglasio je kako je i Grad Bjelovar među korisnicima dodijeljenih sredstava.

– Grad Bjelovar dobio je više od 100 tisuća eura za obnovu dječjih igrališta u Mohorovićevoj ulici i Ulici Alojzija Stepinca. Sredstva su osigurana i za jedan privatni vrtić, a nastavljamo i s modernizacijom dječjih igrališta. Ovakvi projekti izravno pridonose poboljšanju uvjeta za djecu i obitelji te predstavljaju važan doprinos demografskoj politici, zbog čega nam je posebno drago što se dodjela ugovora održala upravo u Bjelovaru – kazao je Brajdić.
Nakon dodjele ugovora održan je radni kolegij ministra sa županom, gradonačelnicima i načelnicima s područja Bjelovarsko-bilogorske županije, na kojem su predstavljene aktualne demografske mjere te planovi Ministarstva za naredno razdoblje.
Imate priču ili informaciju?
Želite na neki problem upozoriti ili nekoga istaknuti?
Pošaljite nam poruku.
Vaši podaci neće biti javno objavljeni niti proslijeđeni trećim stranama.












