Prema podacima europske službe za klimatske promjene Copernicus i istraživačke organizacije Berkeley Earth, posljednjih 11 godina ujedno su i najtoplije otkako postoje instrumentalna mjerenja. Najtoplija je bila 2024. godina, dok se 2023. nalazi na drugom mjestu, a 2025. je svrstana kao treća najtoplija godina u povijesti mjerenja.

Copernicus navodi da je 2025. bila tek neznatno hladnija od 2023., s razlikom od 0,01 Celzijev stupanj. Britanska nacionalna meteorološka služba UK Met Office potvrdila je te podatke, koji se temelje na mjerenjima od 1850. godine.

U godišnjem izvješću Copernicusa ističe se da su globalne temperature u prosjeku tijekom posljednje tri godine premašile 1,5 Celzijevih stupnjeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje. Procjenjuje se da je prosječna globalna temperatura u 2025. bila 1,47 stupnjeva viša nego u predindustrijsko doba.

Prema Berkeley Earthu, oko 770 milijuna ljudi živjelo je u područjima s rekordno visokim prosječnim godišnjim temperaturama, dok nijedna regija nije zabilježila rekordno hladnu godinu. Antarktika je zabilježila najtopliju godinu u povijesti mjerenja, dok je Arktik imao drugu najtopliju godinu.

Copernicus i Berkeley Earth upozoravaju da se trend porasta temperatura nastavlja te da je izgledno kako će i 2026. biti među najtoplijim godinama otkako postoje mjerenja. Znanstvenici ističu da su glavni uzrok globalnog zagrijavanja emisije stakleničkih plinova nastale izgaranjem fosilnih goriva.

Imate priču ili informaciju?

Želite na neki problem upozoriti ili nekoga istaknuti?

Pošaljite nam poruku.

    Vaši podaci neće biti javno objavljeni niti proslijeđeni trećim stranama.