Predstavljeno je idejno rješenje nove zgrade Centra za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar. Riječ je o zajedničkom projektu Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije na kojem se radi već dulje vrijeme, ali tiho, stručno i odgovorno, istaknula je ravnateljica Centra, Jasmina Vuković.

– Projekt je jako složen zato što Centar nije klasična škola, nego mjesto u kojem se isprepliću odgoj, obrazovanje, terapija i razvoj od najranije dobi pa sve do 21. godine života. U novu zgradu Centra koja će se izgraditi selimo predškolsku i osnovnoškolsku djelatnost, a istodobno uvodimo srednjoškolski program za najmanje dva pomoćna zanimanja, čime će Centar prvi put postati cjelovit obrazovni i razvojni prostor za djecu i mlade s većim teškoćama u razvoju – navela je.

Zahvalila je Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih na danoj suglasnosti na idejno rješenje nove zgrade Centra, koja je ključni preduvjet za nastavak projekta. Zahvalu je uputila i Gradu te gradonačelniku zbog pronalaženja i otkupa adekvatnog zemljišta te financiranja projektne dokumentacije, kao i Županiji i županu koji će preuzeti projekt u njegovoj sljedećoj fazi, na institucionalnoj podršci i povezivanju ključnih dionika potrebnih za realizaciju.

– Ovdje svako ima svoju ulogu u svoje vrijeme, a zajednički rezultat je nova zgrada na korist svih. Ovim projektom apsolutno svi dobivaju, djeca, roditelji, stručnjaci, škole i cijela zajednica. Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku dijeluje više od 60 godina, a zgrada u kojoj danas radimo stara je više od 130 godina. Nova zgrada neće biti privremeno rješenje, nego ulaganje u budućnost i ulaganje u edukacijsko-rehabilitacijsku podršku – naglasila je Vuković.

Nova zgrada Centra planira se graditi na sjeveru grada, u neposrednoj blizini nove područne škole. Bruto površina zgrade prostirat će se na 4.448, a vanjski prostor na oko 5.000 četvornih metara. Predviđena je i izgradnja male školske sportske dvorane. Kad se Centar preseli, zgradu koju trenutno koristi dobit će Tehnička škola Bjelovar, koja će tada moći provoditi nastavu u jednoj smjeni. Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak ispričao je kako je krenula ideja za projekt.

– Početkom ljeta prošle godine smo bili kod ministra kako bismo predložili izgradnju ovakve škole, naravno s novcem iz državnog proračuna. Uloga Grada je financijska, mi smo zajedno s tvrtkom Prostor Eko potpisali ugovor da se napravi idejno rješenje i platili smo to 26 tisuća eura. Nakon toga smo kupili zemljište u vrijednosti gotovo pola milijuna eura na sjeveru grada – otkrio je te dodao kako je lokacija odlična jer djeca iz Centra ne smiju biti izopćena iz društva. Većinu novca za gradnju nove zgrade Centra očekuju iz Ministarstva, no zasad nije poznat iznos koji će biti potreban za to. Naglasio je Hrebak kako Grad mora još napraviti određene izmjene u urbanističkom planu kako bi zgrada mogla imati više etaža.

– Mi smo jedna od rijetkih županija koja nema na sustavan način riješeno ovo pitanje. Grad Bjelovar ulaže više od pola milijuna eura svojih sredstava u ovu školu koju pohađaju i djeca koja nisu iz Bjelovara i zato nam je strateški važno da napravimo školu koja bi bila prva takva na razini naše županije – poručio je gradonačelnik. Zgradu u kojoj se Centar trenutno nalazi dat će Županiji kako bi je mogla koristiti Tehnička škola jer je zajednički interes jednosmjenska nastava. Grad će nastaviti upravljati Centrom, a vjeruje se kako će se broj djece koja će ga pohađati povećati. Župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić zadovoljan je što je Ministarstvo prepoznalo važnost ovog projekta.

– Drago mi je što će naši učenici, ali i sami zaposlenici dobiti modernu zgradu i adekvatne uvjete koji su im potrebni za njihov daljnji razvoj, za djecu s područja cijele Bjelovarsko-bilogorske županije – napomenuo je. Osvrnuo se na još jedan benefit ovog projekta.

– Tehnička i Obrtnička škola koje zajedno broje oko 630 učenika imat će mogućnost da pređu u jednosmjenski rad. Cilj je da to bude što prije, tako da ćemo ovu zgradu iskoristiti na najbolji mogući način, bit će i dalje ispunjena djecom – naveo je Marušić.
Arhitektica i autorica idejnog rješenja, Maja Horvat pojasnila je kako bi nova zgrada Centra trebala izgledati.

– Iz pozicije same zgrade na terenu, nastojali smo je povezati sa školom u izgradnji, osigurati te sigurne kolne i pješačke ulaze, a opet ju zaštititi. Zgrada se sastoji od tri etaže, svaka je povezana kružnom komunikacijom, međusobno su povezane s dvije vertikale. U svakom trenutku nam je bilo bitno da se može iz jednog dijela zgrade doći do bilo koje pozicije, do bilo koje učionice i sadržaja unutar škole. Ovo je osnovna škola, vrtić i srednja škola. Svi ti prostori koncipirani su u svojim dijelovima, u svojim prostorima, a opet povezani. Naravno, osim učionica, tu su svi potrebni sadržaji od kuhinje, blagovaonice, knjižnice, sve ono što svaka škola mora sadržavati – nabrojala je.

Uz navedeno, osigurani su i prostori za manje dvorane koje će služiti za razne terapije, hidroterapije, opservacijska soba i senzorne sobe. Pritom je važno i da prostori budu otvoreni i imaju puno svjetla. Riječ je o manjim učionicama, za do pet učenika. Vrlo je važna stavka ovog projekta sigurnost.

– Imat ćemo sve maksimalne standarde od protupožarne sigurnosti, grijanja, hlađenja, ventilacije, sve je predviđeno na električnu energiju, podno grijanje – naglasila je Horvat.

Gradonačelnik Hrebak vjeruje kako bi se u srpnju ili kolovozu ove godine mogla raspisati javna nabava, a izvođač radova trebao bi se znati najesen. Centar za odgoj, obrazovanje i razvojnu podršku Bjelovar trenutno broji 74 djece u nastavi te još njih pet u vrtiću, a prostor je maksimalno iskorišten. Problem je nedostatak specijaliziranih prostora poput kabineta informatike, domaćinstva te likovne i glazbene kulture. Ravnateljica je istaknula kako rade i poslijepodne u sklopu socijalnih usluga te rane razvojne podrške za 30 djece s dva terapeuta, jednim fizioterapeutom i jednim edukacijskim rehabilitatorom. U novoj zgradi Centra na raspolaganju će imati 32 učionice, odnosno kapacitet od oko 160 mjesta u jednoj smjeni.