Na sjednici Gradskog vijeća Grada Čazme, tijekom rasprave o prijedlogu proračuna za 2026. godinu, predsjednica Sportske zajednice Grada Čazme Ines Vrbanić iznijela je opširno obrazloženje vezano uz sredstva predviđena za sport, istaknuvši kako je riječ o, kako je navela, najvećem proračunu Sportske zajednice dosad.

„Ovo je najveći proračun Sportske zajednice Grada Čazme otkad postoji. Nakon 26 godina smatram da su sportski klubovi u gradu Čazmi dobili ono što apsolutno zaslužuju, ono što svi gradovi naše veličine, poput Garešnice i Grubišnog Polja, također daju svojim sportskim klubovima“, rekla je Vrbanić.

Naglasila je kako se Sportska zajednica u posljednje vrijeme značajno proširila. „U posljednjih šest mjeseci narasli smo za četiri nova kluba, a pri registraciji su nam još dodatna četiri kluba. Svi naši klubovi su aktivni, visoko rangirani te sudjeluju u svim akcijama Grada Čazme i Sportske zajednice“, navela je, dodavši da se velik dio aktivnosti odnosi i na organizaciju Ljeta u Čazmi, Dana grada te adventskog programa.

Govoreći o upravljanju gradskim klizalištem, istaknula je kako se radi o obvezi, a ne izvoru prihoda. „Sportska zajednica ima na upravljanje gradsko klizalište. Da ne bi netko mislio da je to nekakva zarada, to je isključivo posao gdje smo mi svaki dan do 11 sati. Taj novac koji se svakodnevno uplaćuje služi za plaće ljudi koji iznajmljuju klizaljke. To su iznosi od dva ili četiri eura, nije riječ o nekom velikom novcu“, rekla je.

Dodala je kako je povećanje proračuna rezultat njezina zahtjeva. „Na moj zahtjev. Ja sam taj novac tražila i meni je to vrlo važno. Smatram da je to važno i za naše građane jer sportsku zajednicu, zajedno s roditeljima, djecom i odraslima koji se natječu, čini oko 1500 građana“, istaknula je.

Vrbanić je pritom bila kritična prema prijašnjem odnosu Grada prema sportu. „Mislim da je takav proračun Sportska zajednica trebala dobiti i ranijih godina, a ne u razdoblju kada se Grad prema Sportskoj zajednici ponašao isključivo maćehinski. Tada se nitko od vas koji ste već bili vijećnici nije bunio na iznos koji je Sportska zajednica dobivala“, rekla je.

Osvrnula se i na razinu financiranja pojedinih klubova. „Za iznos koji smo sada dobili, koji je tri puta veći, mislim da nije sram priznati da je trebao biti i pet puta veći. Dotacije koje smo imali za 15 klubova bile su nedostatne. Nogometni klub Čazma, koji ima oko 140 djece, dobivao je 800 eura. Za taj iznos ne možete pokositi travu, povući linije i platiti režije“, naglasila je.

Vrbanić je istaknula kako Sportska zajednica traži rješenja kroz dodatne izvore financiranja. „Neće se sve financirati isključivo iz proračuna Grada. Škole tenisa iz Ivanić-Grada i Križa, lige parova i razna natjecanja preselit će se na naše terene i plaćat će njihovo korištenje prema cjeniku. Na taj način ćemo otplaćivati ulaganja u renoviranje nogometnih stadiona“, rekla je.

Dodala je i kako su sva tri nogometna kluba prijavljena na natječaj Županijskog nogometnog saveza „Sva tri nogometna kluba s područja grada prijavljena su na natječaj Županijskog nogometnog saveza, u okviru kojeg Savez sufinancira obnovu sportske infrastrukture s 50 posto. Riječ je o objektima koji su, temeljem ugovora iz 2020. godine, koje su s klubovima sklopili Grad Čazma i tadašnji gradonačelnik, dani na upravljanje klubovima, uz obvezu Grada da ih održava. Ta se obveza, nije ispunjavala te su pojedini objekti u ovom trenutku čak i opasni za korištenje. Uz natječaje Nogometnog saveza, obnova će se provoditi u suradnji s Gradom, a Sportska zajednica prijavljivat će se i na sve ostale dostupne natječaje koje raspisuju sportske zajednice i Hrvatski olimpijski odbor, kao i na pozive drugih institucija i tvrtki koje djeluju na području grada. U tom kontekstu istaknuta je i zahvala tvrtkama koje već sudjeluju u financiranju sporta i doniraju Sportskoj zajednici“, rekla je Vrbanić.

Na kraju je zahvalila Gradonačelnici Valentini Čanađija. „Želim zahvaliti gradonačelnici koja je prihvatila naš prijedlog proračuna“, rekla je Vrbanić, istaknuvši pritom da je proračun Sportske zajednice Grada Čazme u ovom trenutku čak veći od proračuna Sportske zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije, što smatra sramotnim iznosom.

Zaključno je poručila: „Smatram da su ovim proračunom Sportska zajednica i svi klubovi u gradu Čazmi konačno dobili ono što već godinama zaslužuju, a nisu dobivali.“