U bjelovarskoj Dvorani europskih prvaka održana je 17. Večer nacionalnih manjina u organizaciji Češke obeci Bjelovar. Pjesma, ples, običaji i gastronomske delicije predstavilo je ukupno devet nacionalnih manjina – albanska, bošnjačka, češka,mađarska, makedonska, romska, rusinska, slovačka i srpska. Kao posebni gosti nastupili su Hrvatsko društvo Folklorni ansambl “Matija Gubec” iz Karlovca, Matica umirovljenika Općine Veliko Trojstvo te Albanski folklorni ansambl s Kosova, AKV “Minatori” iz Prištine.

Pokrovitelji ove manifestacije su Grad Bjelovar, Bjelovarsko-bilogorska županija te Savjet za nacionalne manjine RH, a financirana je sredstvima iz državnog proračuna i posredstvom Savjeta za nacionalne manjine, Grada Bjelovara i Saveza Čeha u RH. Voditelj 17. Večeri nacionalnih manjina u Bjelovaru bio je Slaven Klobučar. Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak naglasio je kako će Bjelovar poslati poruku pjesme, plesa, glazbe, veselja, radosti, ali nadasve suživota ljudi različitih nacionalnosti.

– Uvijek je Bjelovar bio i ostao multikulturalan grad, grad u kojem svaka nacionalna manjina ima svoj prostor, ima svoju jednakost, ima svoja prava i ne osjeća se kao manjina. To je mi posebno drago, pogotovo u ovom turbulentnom vremenu u kojem živimo, gdje su stalno oko nas ratovi – poručio je. Zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Marija Jungić ponosna je na broj manjina koje mirno žive na našem području.

– Naša županija ima registriranu 21 od ukupno 22 nacionalne manjine, koliko ih ima u Republici Hrvatskoj. Ponosni smo na njihovu kulturu, tradiciju, običaje i to što oni to prenose u našu zajednicu i što nas obogaćuju. To nije za nas prepreka, nego doprinos – istaknula je Jungić. Vladimir Bilek, predsjednik Kluba zastupnika za nacionalne manjine Hrvatskog sabora i član Savjeta za nacionalne manjine nije skrivao zadovoljstvo ovom manifestacijom.

– Izuzetna mi je čast što mogu predstavljati Savjet za nacionalne manjine koji je ovdje od prvih Večeri nacionalnih manjina i stalno prati ovu organizaciju u Češkoj obeci Bjelovar. Došli smo do toga da je ovo manifestacija na nacionalnoj razini što mi je izuzetno drago – napomenuo je. Uvjeren je kako su svi posjetitelji uživali u bogatom programu, ali i gastronomskom doživljaju.

– Hrvatska ima odlično bogatstvo u smislu raznolikosti kulture i u mnogočemu Europa može učiti od nas jer ovdje u Bjelovaru je večeras Europa – naveo je Bilek.Govorio je i o toleranciji te multikulturalnosti.

– Taj dio je posebna priča ovdje u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, ali i u cijeloj Republici Hrvatskoj. Bjelovarsko-bilogorska županija je napravila jedan veliki iskorak s izmjenama i dopunama statuta, jedan nadstandard i jedan dobar duh na čemu smo stvarno zahvalni vodstvu Županije i Grada. Mi svi ovdje zajednički živimo, mi ne glumimo suživot nego zajednički živimo na području županije – istaknuo je. Osvrnuo se i na činjenicu kako je upravo ova bjelovarska manifestacija koja slavi bogatstvo nacionalnih manjina jedna od najvećih u cijeloj zemlji.

– Večer nacionalnih manjina je dugi niz godina bila upravo nacionalna smotra, glavna smotra na državnoj razini. Nakon gotovo 18 godina obnovilo se i Stvaralašto nacionalnih manjina u Zagrebu u Lisinskom, ali ovo i dalje ostaje centralna smotra, zimska smotra, stvaralašto nacionalnih manjina i izuzetno nam je drago jer Grad Bjelovar i Bjelovarsko-bilogorska županija to i zaslužuju – rekao je Bilek. Predsjednica Saveza Čeha u Republici Hrvatskoj, Ana-Maria Štruml-Tuček naglasila je kako su jako ponosni što Češka obec već 17 godina organizira ovu manifestaciju.

– Prekrasno je biti ovdje i biti ponosan na jednu svoju udrugu. Savez Čeha ima 32 udruge, a Češka obec Bjelovar je jedna od najaktivnijih, najbrojnijih i nadam se da će i večeras pokazati kako je lijepo živjeti ovdje u Bjelovaru, u našoj županiji i da su manjine jedno veliko bogatstvo kako grada i županije, tako i Saveza Čeha – navela je. Milorad Pupovac, saborski zastupnik i predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina otkrio je kako na Večeri nacionalnih manjina nije prvi put, a nada se niti posljednji.

– Ovo je doista lijep događaj, ne samo za Bjelovar i Bjelovarsko-bilogorsku županiju, nego i za cijelu Hrvatsku. Ističe se po bogatstvu nastupa, po doprinosu prihvaćanja raznolikosti i kulturnih doprinosa nacionalnih manjina u ovom području i u cijeloj Hrvatskoj i to je za nas zastupnike i pripadnike nacionalnih manjina veoma značajno – zaključio je Pupovac.