U Velikoj Pisanici obilježena je 34. godišnjica Dana oslobođenja općine i prve vojno-redarstvene akcije u Domovinskom ratu – „Otkos 10“. Polaganjem vijenaca i prigodnim programom odana je počast poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima, a okupljeni su se prisjetili listopada 1991. godine kada je oslobođen čitav teritorij općine.

Predsjednik UDVDR-a Ogranka Velika Pisanica Mario Šimić podsjetio je na važnost zajedničkog okupljanja i čuvanja sjećanja na poginule suborce.
– Drago mi je što smo se ponovno okupili. Obilježavamo ovaj dan da se nikada ne zaboravi. Prije 34 godine oslobodili smo ovaj kraj, a kasnije i cijelu Hrvatsku. Ne želim da branitelji budu teret, iako ponekad pojedincima tako ispadne. Moramo se okupljati, odavati počast našim poginulima i umrlima. Neka im je laka hrvatska zemlja,  rekao je Šimić.

Načelnik općine Velika Pisanica Fredi Pali istaknuo je kako je „Otkos 10“ bio presudan trenutak za cijeli bilogorski kraj.
– Ovaj dan obilježavamo kao dan ponosa naše općine. Tog 31. listopada oslobođen je cijeli teritorij općine, ali i najveći prostor u Republici Hrvatskoj. Pokazali smo hrabrost, zajedništvo i srce. Posebno mi je drago što svake godine surađujemo s našom školom i učiteljima kako bismo mladima prenijeli sjećanja na te dane. Na nama koji se bavimo društvenim i političkim životom jest odgovornost da mladim generacijama osiguramo bolji i kvalitetniji život na ovim prostorima, poručio je Pali.

Zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Marija Jungić podsjetila je na važnost branitelja u stvaranju hrvatske države.
– Bila sam svjedok, tada kao dijete, operacije „Otkos 10“. Oslobađanje smo osjetili brzo, zahvaljujući braniteljima koji su tada dali ono najvrjednije. Ne slažem se s tvrdnjom da su branitelji teret. Vi ste ostvarili tisućljetnu težnju hrvatskog naroda za samostalnošću i neovisnošću. Na toj žrtvi izgrađena je slobodna i suverena Republika Hrvatska. Danas trebate biti korektiv vlasti, savjetnici i usmjeravati nas u pravom smjeru. Vjerujem da vam je, kao i 1991. godine, stalo da Hrvatska bude pravedno i uspješno društvo u kojem će naša djeca imati budućnost, kazala je Jungić.

Izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, Dinko Tandara, naglasio je da Ministarstvo sustavno radi na poboljšanju položaja branitelja.
– Istina je da je bilo vremena kada se o braniteljima nije dovoljno brinulo. No posljednjih godina nastojimo ispraviti te nepravde. Branitelji su stvorili ovu državu i danas trebaju čuvati njezine vrijednosti. Moramo biti jedinstveni, pomagati jedni drugima i ne dopustiti da nas se dijeli. Naša je dužnost ostaviti domovinu svojoj djeci onakvu kakvu smo željeli – slobodnu i dostojanstvenu. Hrvatska je mlada država, ali vjerujem da ćemo stvoriti uvjete u kojima će naša djeca ovdje živjeti i raditi. Ministarstvo i ministar Medved ulažu velike napore u brigu o braniteljima, izgradnju veteranskih centara i domova. Branitelji su zadužili ovu zemlju i zaslužuju dostojanstven život, rekao je Tandara.

U sklopu svečanosti dodijeljene su nagrade učenicima Osnovne škole Velika Pisanica koji su sudjelovali na natječaju likovnih i literarnih radova povodom Dana oslobođenja općine. Tema likovnih radova učenika razredne nastave bila je „Ljepota Bilogore“, a literarnih „Moj dom, moje selo, moja škola“.

Treće mjesto u likovnoj kategoriji osvojila je Nikolina Filipović iz 3. razreda Područne škole Bedenik (mentorica Mirela Mrzlečki), drugo Nikola Stojanović iz 4. razreda Područne škole Lasovac (mentorica Sanela Gerić), a prvo mjesto Lana Zvonar iz 4. razreda matične škole Velika Pisanica (mentor Leonardo Gradečak).

U literarnoj kategoriji treće mjesto osvojila je Maja Brnjaković iz 8.b razreda (mentorica Nataša Saraja), drugo Marija Despetović iz 7. razreda (mentorica Senada Pirija), a prvo Antonio Kokut iz 8.b razreda (mentorica Nataša Saraja).

Imate priču ili informaciju?

Želite na neki problem upozoriti ili nekoga istaknuti?

Pošaljite nam poruku.

    Vaši podaci neće biti javno objavljeni niti proslijeđeni trećim stranama.