U Bjelovaru se od 27. do 29. rujna održava manifestacija Dani meda. Riječ je o manifestaciji promotivno-prodajnog karaktera na kojoj se svake godine okuplja mnoštvo pčelara koji nude med, ali i brojne pripravke od meda. Među njima je i Davor Taritaš iz Pčelarske udruge Bilogora Bjelovar koja postoji već 98 godina, a broji oko 110 članova. Otkrio je kakva je bila ova godina po pitanju meda.

    – Za nas Bjelovarčane je bila solidna godina, ne tako dobra kao lani, ali ima dovoljno kvalitetnog meda – naveo je. Kvaliteta meda uvijek bi trebala biti najvažnija, ali građanima je često presudan faktor cijena.

    – Naše cijene nisu velike, ali su nešto veće od trgovačkih lanaca i pokušavamo ovim manifestacijama prikazati ljudima da u tih dva, tri eura razlike dobivaju vrhunsku kvalitetu – poručio je Taritaš. Premda je bilo nešto gubitaka ovog proljeća, bilo je i dosta rojenja pa su se pčelinje zajednice obnovile.

    – Svaki marljivi pčelar je svoje zajednice uzimio s dovoljnom količinom meda, istretirao ih protiv nametnika i nadamo se da će ove zime biti bolje nego prošle – rekao je.

    Marija Horvat s OPG-a Horvat otkrila je koliko se dugo njena obitelj bavi pčelarstvom.

    – Pčelarstvom se bavimo već 12 godina, pčelinjak imamo u Dominkovici, a živimo u Bjelovaru i većina prodaje nam se odvija na kućnom pragu. S obzirom da smo stacionirani, ne selimo košnice, imamo cvjetni, bagremov i med od lipe. Radimo i mednu mješavinu koja se sastoji od meda i peludnih zrnaca, skupljamo peludna zrnca i radim propolis, a imamo i domaće medenjake – navela je. Imaju redovite kupce, no ističe kako bi bili zadovoljniji da mogu prodati med na veliko.

    – Doma još uvijek imamo zalihe meda. Bila bih najsretnija kad bi mogli sezonski med prodati pa sljedeće godine krenuti ispočetka – kazala je te pojasnila kako na tržištu postoji problem s otkupom veće količine meda zbog niskih cijena. U tome im pomaže dug rok trajanja meda. Potvrdila je kako meda ima dovoljno, a njegova kvaliteta i prinos uvelike ovise o klimatskim uvjetima na koje pčelari ne mogu utjecati.

    Zoran Milovac s OPG-a Milovac na svom štandu osim meda prodaje i propolis, vosak, pelud, ali i kremice koje pomažu, primjerice, kod opeklina zbog prirodnih antibiotskih svojstava propolisa. Na svom OPG-u ima oko 70 košnica.

    – Pčele su dobro, treba im posvetiti pažnju. Pčela traži slugu, mora se sve obaviti kako treba kao i svaka druga životinja. Ima i ona svoje bolesti, navike, probleme, treba pratiti prirodu i ne treba imati previše pčela jer se tada pojavljuju propusti – poručuje. Iako kaže kako mu ova sezona nije bila sjajna, ipak ima dovoljno meda. Svima na kraju savjetuje med konzumirati tijekom cijele godine zbog njegove dobrobiti za imunitet.

    Imate priču ili informaciju?

    Želite na neki problem upozoriti ili nekoga istaknuti?

    Pošaljite nam poruku.

      Vaši podaci neće biti javno objavljeni niti proslijeđeni trećim stranama.