Bjelovarsko-bilogorska županija nastavlja s provođenjem mjere kojom se mladim osobama i mladim obiteljima pomaže u rješavanju stambenog pitanja putem subvencioniranja kamata na stambene kredite. Program koji je lani pokrenut, a koji je odmah izazvao veliki interes javnosti, dobio je ovogodišnje proširenje – kako u obuhvatu, tako i u financijskim sredstvima.

Župan Marko Marušić uručio je novih 39 ugovora korisnicima programa subvencija, čime je broj ukupnih korisnika dosegnuo 162. Od toga, 58 korisnika su mlade osobe, dok su preostala 104 korisnici mlade obitelji.

– Posebno sam inzistirao da se i ove godine nastavi s ovim mjerama za mlade, tj. za subvenciju za poticanje rješavanja stambenog pitanja mladih i mladih obitelji. Znamo svi koliko su i cijene kvadrata danas skupe i koliko je teško doći mladim obiteljima do one svoje prve nekretnine, tako da ćemo mi i u ovoj godini sufinancirati kamatu na stambene kredite. Kao što znate, mi smo s tom mjerom krenuli u listopadu prošle godine. Za prošlu godinu je bilo utrošeno 60 tisuća eura, pa kad smo vidjeli da je itekako velik odaziv naših mladih i mladih obitelji za ovu mjeru, mi smo u županijskom proračunu za ovu godinu planirali čak 200 tisuća eura, što je povećanje preko 200 posto u odnosu na prošlu godinu, poručio je župan Marušić prilikom uručenja ugovora.

Program subvencioniranja kamata namijenjen je mladima do 35 godina starosti, a predviđena visina subvencije iznosi do 1.500 eura godišnje za mlade osobe te do 2.000 eura godišnje za mlade obitelji. Stambenim kreditom u okviru ovog programa smatra se kredit namijenjen kupnji, izgradnji, dogradnji ili uređenju stana ili kuće za stanovanje. Analiza dosad odobrenih zahtjeva pokazuje da korisnici kupuju nekretnine u svim dijelovima županije, uključujući gradove i općine.

U ime novih korisnika prisutnima se obratio Dino Seleš Mujić, zahvalivši Županiji na podršci:

– Zahvaljujem se u vlastito ime u ime svih potpisnika subvencije, što nam je Bjelovarsko bilogorska županija izašla u susret i omogućila nam bezbrižnije otplaćivanje kredita. Mi mladi smo danas u Hrvatskoj u sve boljoj i boljoj situaciji. Posla ima sve više, standard i kvaliteta života u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i Gradu Bjelovaru je sve bolja.
Brojni projekti su tome doprinijeli. Tu smo da to još poboljšamo i da sve veći broj mladih osoba i mladih obitelji odluči vratiti se u Bjelovarsko-bilogorsku županiju ili ostati živjeti u njoj, a ne otići u neki drugi grad ili u neku drugu državu, rekao je Seleš Mujić.