Alergije

Klimatske promjene izravno utječu na pogoršanje sezonskih alergija, čineći ih sve dugotrajnijima i intenzivnijima, pokazuje novo istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta George Washington, koje prenosi Euronews.

Zagrijavanje planeta uzrokuje raniji početak i produljenje trajanja sezona peludi diljem svijeta. Ovo najnovije istraživanje nadovezuje se na prethodna otkrića koja povezuju sve teže alergijske reakcije u Europi s porastom razina ugljikovog dioksida i promjenama u klimi.

Više peludi – veći problemi za alergičare

Studija objavljena u znanstvenom časopisu The Laryngoscope analizirala je podatke iz razdoblja od 2000. do 2023. godine i potvrdila vezu između sve viših temperatura i produljene prisutnosti peludi u zraku. Zbog promjena u prirodnim ciklusima biljaka, pelud se oslobađa ranije i u većim količinama nego ranije.

Predviđa se da bi u SAD-u proizvodnja peludi mogla porasti i do 40 % do kraja stoljeća. Na pojedinim područjima sezona peludi mogla bi trajati i gotovo tri tjedna dulje, što znači dodatne izazove za osobe koje pate od alergija.

FOTO: FREEPIK.COM

Europa sve više pogođena – dolazak novih biljnih vrsta

Istraživanja u Europi pokazala su da se sezona peludi godišnje produljuje za gotovo jedan dan. Uz rastuće temperature i višu koncentraciju CO₂, biljni svijet sve intenzivnije cvate, a zrak sadrži sve veće količine peludi.

Osim toga, promjene u vremenskim uvjetima – poput većih količina vlage i sve češćih grmljavinskih oluja tijekom sezone peludi – dodatno povećavaju koncentraciju alergena, što može izazvati ozbiljnije simptome i čak napade astme.

Globalno zagrijavanje također omogućuje širenje invazivnih biljnih vrsta, poput ambrozije, koja je u Europu dospjela iz Sjeverne Amerike i dodatno pogoršava situaciju.

Zdravstveni sektor igra ključnu ulogu u odgovoru na klimatsku krizu

Zbog sve osjetljivijeg imunološkog odgovora na alergene, čak i slabije peludne čestice mogu izazvati ozbiljne tegobe. Prema istraživanju objavljenom 2017. godine u Environmental Health Perspectives, očekuje se da će do 2050. osjetljivost na ambroziju u pojedinim europskim državama porasti i do 200 %, prema srednjoj procjeni emisije stakleničkih plinova Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC).

Liječnici i zdravstveni radnici imaju važnu ulogu u praćenju i ublažavanju utjecaja klimatskih promjena na zdravlje ljudi – posebno kada je riječ o kroničnim bolestima poput alergija.