FOTO: FREEPIK.COM

Poznata pod nadimcima “Crna udovica” i “La Madrina”, Griselda Blanco ostala je upamćena kao nemilosrdna narko-bosica čija je okrutnost nadmašila čak i ozloglašenog Pabla Escobara. Dok je Escobar još krao automobile, ona je već gomilala bogatstvo od trgovine kokainom.

Neki izvori navode da mu je bila mentorica, dok drugi tvrde da su bili smrtonosni protivnici. Bez obzira na to, Griselda je nesumnjivo bila pionirka u svijetu organiziranog kriminala – bez milosti prema neprijateljima, ljubavnicima, pa čak ni vlastitoj djeci.

Od siromaštva do vrha narkoscene

Rođena 1943. u siromašnim četvrtima Medellína, s jedva 11 godina počinje svoje nasilno putovanje kriminalnog uspona. Prva poznata žrtva bio je dječak čije roditelje je ucijenila, a koji je platio životom. Život na ulici bio joj je jedina škola, a kriminal način da preživi.

Već s 13 godina ulazi u vezu s krijumčarom Karlososm Trujillom, koji će postati njezin prvi muž – i prva žrtva među supruzima.

Crna udovica – ime s razlogom

S drugim mužem, Albertom Bravom, ulazi dublje u svijet kokaina. Zajedno pokreću unosan lanac krijumčarenja droge u New Yorku koristeći ženski donji veš kao skrivalice za kokain. Kad su 1975. zamalo uhvaćeni od strane DEA, Griselda bježi u Kolumbiju, gdje navodno ubija Brava tijekom rasprave. Odatle dolazi i nadimak “Crna udovica”.

Treći muž, Dario Sepulveda, prošao je još gore – nakon što je pobjegao s njihovim sinom, Griselda je naredila njegovo ubojstvo, koje je izvedeno pred očima djeteta. Nije poznavala granice ni emocije.

VIDEO: YOUTUBE.COM/A&E

Inovatorica smrti

Griselda je među prvima koristila metode atentata s motocikala u pokretu, koje su kasnije postale prepoznatljiv stil mafijaških obračuna u Miamiju. Njezini plaćeni ubojice odgovorni su za stotine, pa čak i tisuće smrti – brojke se kreću između 200 i 2.000. Hladnokrvne likvidacije u trgovačkim centrima, kućnim napadima ili na ulici bile su svakodnevica.

Život u raskoši i nasilju

Unatoč nasilju, Griselda je živjela glamurozno – posjedovala je luksuznu vilu u Miamiju, nosila dijamante poznate kao nasljeđe Eve Peron, letjela privatnim avionima i organizirala raskošne zabave. Tamo bi, kako se pričalo, ljude prisiljavala na seksualne odnose prijetnjom oružjem. Bila je paranoična, nasilna i ovisna o vlastitom kokainu.

U razdoblju najveće moći, njezina organizacija je mjesečno uvozila preko 1.500 kilograma kokaina u SAD, a njezino bogatstvo se mjerilo u milijardama.

Pad moćne kraljice droge

Na kraju ju je DEA ipak uhvatila u Kaliforniji. Osuđena je na gotovo 20 godina zatvora, ali ni iza rešetaka nije prestala upravljati carstvom – preko ljubavnika Charlesa Cosbyja nastavila je voditi posao.

Godine 1992. njezino carstvo počinje se urušavati – sin Osvaldo je ubijen, a njezin glavni plaćeni ubojica prelazi na stranu tužiteljstva. Ipak, Griselda izbjegava smrtnu kaznu i 2004. se vraća u Kolumbiju.

Karma na motociklu

Konačno, 2012. godine, na nju je izvršen atentat pred mesnicom u Medellínu. Na način koji je sama popularizirala – iz pokreta s motocikla – Griseldu su pogodili hicem. Preminula je na licu mjesta, a iza nje je ostalo previše neprijatelja da bi se sa sigurnošću znalo tko je naručio smaknuće.

Griselda Blanco ostaje jedna od najozloglašenijih figura u povijesti svjetskog kriminala – žena koja je pokazala da surova moć ne poznaje spol.