Nova studija pokazuje da žvakaće gume otpuštaju stotine čestica mikroplastike izravno u usta, što bi moglo predstavljati još jedan izvor mikroplastične kontaminacije. Iako nije potpuno jasno kakav bi utjecaj ovo moglo imati na zdravlje, istraživači upozoravaju na oprez.
Mikroplastika je već pronađena u zraku, vodi, hrani, ambalaži, sintetičkom tekstilu, pa čak i u kozmetici, što znači da smo u svakodnevnom kontaktu s njom. Također, mikroplastika je prisutna u gotovo svim dijelovima ljudskog tijela, uključujući pluća, bubrege i mozak.
Istraživanje koje je provela doktorandica Lisa Lowe sa Sveučilišta Kalifornija u Los Angelesu (UCLA) uključilo je žvakanje sedam komada deset različitih marki žvakaćih guma, a potom je analizirana slina. Rezultati su pokazali da jedan gram žvakaće gume prosječno otpušta oko 100 čestica mikroplastike, dok su neke vrste oslobodile više od 600 čestica.

Sanjay Mohanty, glavni autor studije, napominje da nije cilj izazvati strah među javnošću, već ukazati na još jedan potencijalni izvor mikroplastike. Studija je predstavljena na sastanku Američkog kemijskog društva i poslana na recenziju, no još nije službeno objavljena.
Iako je utjecaj mikroplastike na zdravlje još uvijek nepoznat, znanstvenici su već upozorili na mogućnost negativnih posljedica.
Ipak, znanstvenici ističu da količina mikroplastike u žvakaćim gumama nije toliko velika da bi izazvala ozbiljne posljedice. Na primjer, procjenjuje se da osoba koja godišnje sažvače oko 180 žvakaćih guma može unijeti otprilike 30.000 čestica mikroplastike, što je ipak manja količina u usporedbi s drugim izvorima. Ranija istraživanja su pokazala da plastična boca može sadržavati čak 240.000 čestica mikroplastike po litri.
Profesor Oliver Jones s RMIT sveučilišta u Australiji smatra da su količine mikroplastike u žvakaćim gumama vrlo male te da ih tijelo vjerojatno izlučuje bez negativnih posljedica.