FOTO: FREEPIK.COM

Iako postoji mnogo faktora koji utječu na kvalitetu i trajanje sna, nova norveška studija otkriva da korištenje mobilnih telefona prije spavanja može smanjiti kvalitetu sna i skratiti vrijeme spavanja. Rezultati studije pokazuju da je svako povećanje korištenja ekrana za sat vremena povećalo rizik od nesanice za 59 posto i skratilo san za 24 minute.

Studija je obuhvatila 45.202 mlade odrasle osobe u dobi od 18 do 28 godina i ispitivala različite aktivnosti na ekranima i njihov utjecaj na san. Potpuni rezultati objavljeni su 31. ožujka u časopisu Frontiers in Psychiatry. Autor studije, Børg Sivertsen, viši istraživač na Norveškom institutu za javno zdravstvo, ističe da su prethodna istraživanja često povezivala društvene medije s lošijim snom, no njegova studija dovodi u pitanje tu tvrdnju.

Istraživanje je pratilo aktivnosti poput korištenja društvenih medija, gledanja TV-a i filmova, igranja video igara, slušanja glazbe i podcasta te čitanja. Sivertsen je također spomenuo da će buduća istraživanja obuhvatiti i korištenje telefona za posao prije spavanja.

FOTO: FREEPIK.COM

Ranija istraživanja pokazala su da svjetlost sa zaslona može ometati san i narušiti biološki ritam tijela. Plava svjetlost, koja se emitira s ekrana, ometa proizvodnju hormona melatonina, što može utjecati na kvalitetu sna. Kao odgovor na to, mnogi proizvođači telefona sada nude funkcije za filtriranje plave svjetlosti.

Ipak, ne reagiraju svi ljudi na jaku svjetlost na isti način. Dr. Jonathan Cedernaes, stručnjak za spavanje sa Sveučilišta Uppsala u Švedskoj, napominje da postoji velika razlika među ljudima u tome koliko svjetlost utječe na proizvodnju melatonina.

Zanimljivo, Sivertsenova studija pokazuje da su studenti koji su samo koristili društvene medije imali najnižu stopu nesanice i najduže trajanje sna u usporedbi s onima koji su se bavili drugim aktivnostima na ekranu. To sugerira da bi društvene mreže mogle imati manji negativni učinak na san od drugih aktivnosti, jer socijalizacija koja ih prati može imati zaštitni učinak na san.

Međutim, studija iz 2019. godine pokazala je da korištenje ekrana bilo koje vrste dovodi do problema sa spavanjem kod adolescenata i djece, uključujući društvene medije, gledanje televizije, igranje igrica i čitanje.