Povodom Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma, u Čazmi je održana javna tribina posvećena ovom ozbiljnom javnozdravstvenom problemu. Tribinu je organizirao Klub liječenih alkoholičara Čazma (KLA Čazma), s ciljem podizanja svijesti o posljedicama alkoholizma na pojedinca, obitelj i zajednicu, kao i isticanja važnosti pravovremenog prepoznavanja problema i započinjanja liječenja.
Tribina je okupila zainteresirane građane, članove Kluba te zdravstvene djelatnike, a poseban naglasak stavljen je na ponovno pokretanje rada Kluba koji je nakon duže pauze, uzrokovane pandemijom, ponovno aktiviran zahvaljujući angažmanu doktorice Bojane Nikolić.
– Povodom Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma organizirali smo tribinu kako bismo ukazali na alkoholizam kao bolest i prikazali važnost rada klubova liječenih alkoholičara u procesu rehabilitacije. Klubovi imaju značajnu ulogu u podršci osobama koje žele prestati konzumirati alkohol, ali i članovima njihovih obitelji – istaknula je doktorica Nikolić.
Prema njezinim riječima, Klub u ovom trenutku okuplja deset članova, a sastanci se održavaju srijedom u 18 sati u prostoru Doma zdravlja Čazma. Vrata Kluba otvorena su svima koji osjećaju da imaju problem s alkoholom, ali i onima koji žele pomoći članovima obitelji suočenima s ovisnošću.
– Na sastanke može doći svatko tko smatra da bi imao koristi od druženja i podrške – dodala je doktorica Nikolić, podsjećajući kako je Klub u Čazmi bio aktivan i prije pandemije, no poput mnogih inicijativa, njegov je rad tada privremeno zamro. Prepoznavši važnost kontinuirane podrške osobama koje se bore s ovisnošću o alkoholu, doktorica Nikolić odlučila je okupiti bivše članove i ponovno pokrenuti Klub.
– Mnogi se možda još uvijek sjećaju aktivnosti Kluba prije nekoliko godina. Vjerujem da se rad ovakvog oblika podrške mora obnoviti, jer postoji stvarna potreba. Ljudi se sami teško mogu boriti protiv alkoholizma, pogotovo kada su štetni učinci već prisutni na fizičkom i psihičkom planu. Potrebna je pomoć zajednice, okoline, stručnjaka i drugih koji su prošli sličan put – naglasila je.
Tijekom tribine istaknuto je kako alkoholizam nije samo osobni problem, već i društveni, jer narušava obiteljske odnose, radnu sposobnost, zdravlje i sigurnost zajednice. Također, napomenuto je kako je u Hrvatskoj, prema dostupnim statistikama, visok udio rizične konzumacije alkohola, osobito među muškarcima, ali i sve više među mlađim dobnim skupinama.
– Nije sramota tražiti pomoć. Upravo suprotno – to je odgovoran korak prema sebi, svojoj obitelji i zajednici. Alkoholizam nije slabost karaktera, već bolest koja, ako se ne liječi, ostavlja dugotrajne posljedice. Klubovi poput našega mogu pomoći da se ta borba ne vodi sama – poručila je doktorica Nikolić.
Organizatori su izrazili nadu kako će javne tribine i ponovno pokretanje rada Kluba doprinijeti boljem razumijevanju problema alkoholizma i potaknuti pojedince na traženje pomoći.