Nakon završenog probnog rada, postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog komunalnog i reciklabilnog otpada u Bjelovaru, kojim upravlja gradska tvrtka Komunalac, od danas je i službeno započelo s redovnim radom. Riječ je o ključnom koraku u dugogodišnjem razvoju cjelovitog sustava gospodarenja otpadom na području Grada Bjelovara, ali i šire regije.
Sortirnica se nalazi u sklopu postojećeg odlagališta otpada te omogućuje razvrstavanje otpada iz kućanstava, od pravnih osoba te s javnih površina i reciklažnih dvorišta. Prema riječima predsjednice Uprave Komunalca Ivane Jurković Piščević, u novootvorenom postrojenju trenutačno radi 17 zaposlenika. Tijekom posljednjih mjesec dana zaposleno je dodatnih 10 osoba, dok su ostali prebačeni iz postojećih reciklažnih dvorišta u sklopu reorganizacije.
– Sortirnica je prošli tjedan završila probni rad, a danas i službeno započinje s radom. Planirano je da se ove godine obradi oko 2062 tone reciklabilnog otpada, a u godinama koje slijede planiramo dostići puni kapacitet postrojenja od 4000 tona godišnje, izjavila je Jurković Piščević. Dodala je kako se poseban naglasak stavlja na očuvanje kapaciteta gradskog odlagališta jer, kako ističe, samo odlaganje otpada je najjeftinije, ali kratkoročno rješenje.
– Ovaj projekt razvijali smo više od osam godina, ne čekajući državne planove za regionalne centre. Cilj nam je bio dugoročno rješenje, očuvanje resursa i podizanje kvalitete odvojenog prikupljanja, rekla je.
Sortirnica neće služiti isključivo građanima Bjelovara. Kako je najavio gradonačelnik Dario Hrebak, reciklabilni otpad u novom postrojenju obrađivat će se i iz Grada Daruvara te iz ukupno 12 okolnih općina.
Gradonačelnik je naglasio kako je u razvoj bjelovarskog sustava gospodarenja otpadom do sada uloženo oko 20 milijuna eura. Riječ je o ulaganju koje obuhvaća proširenje odlagališta, izgradnju kompostane, nabavu spremnika, opreme, reciklažnih dvorišta te sada i sortirnice. Većina sredstava osigurana je iz europskih fondova.
– Komunalac je upravitelj ovog postrojenja, a Grad će mu sukladno ugovoru plaćati obavljanje usluge. Neki su smatrali da bi Komunalac trebao plaćati gradu, no riječ je o potpuno suprotnoj situaciji – tvrtka je putem javnog natječaja izabrana za ovu funkciju, što je i logično s obzirom na njezino iskustvo i stručnost, pojasnio je Hrebak.
Dodao je kako se rezultati višegodišnjih napora danas jasno vide na terenu.
– Bjelovar je jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji je dugoročno riješio pitanje gospodarenja otpadom. Naš sustav bit će dovoljan za potrebe u idućih 20 do 30 godina. U međuvremenu, sve veći udio otpada više se neće odlagati, nego obrađivati i vraćati u sustav kroz reciklažu i kompostiranje.
Uprava Komunalca istaknula je i dobre rezultate u području biootpada. Kompostana u sklopu odlagališta već je u funkciji, a proizvedeni kompost djelomično se koristi za održavanje gradskih zelenih površina, dok se ostatak planira plasirati na tržište. Istovremeno se radi i na prijavi novih projekata prema europskim fondovima.
Prema podacima Komunalca, 2024. godina već sada bilježi značajan porast u količinama prikupljenog reciklabilnog otpada u odnosu na prethodne godine, posebice u segmentu biljnog otpada. To, uz rastuću stopu sortiranja, potvrđuje učinkovitost edukativnih aktivnosti i kontinuiranog informiranja građana, kao i spremnost lokalne zajednice na aktivno sudjelovanje u sustavu odvojenog prikupljanja.
Ulaganjem u suvremenu infrastrukturu, racionalnim upravljanjem resursima i regionalnim pristupom gospodarenju otpadom, Bjelovar potvrđuje status grada koji je među predvodnicima održivog razvoja u Hrvatskoj.