FOTO: FREEPIK.COM

Upotreba mobitela u školama sve je češća tema rasprava. Studije upozoravaju na negativne učinke na mentalno zdravlje mladih, zbog čega su mnoge zemlje uvele zabrane.

UNESCO preporučuje korištenje mobitela u školama isključivo u edukativne svrhe, a više od 60 zemalja već primjenjuje takve mjere. Unatoč zabranama, OECD izvještava da 30 % učenika u školama s takvim zabranama i dalje koriste pametne telefone više puta dnevno.

Ben Carter, profesor medicinske statistike na King’s Collegeu u Londonu, koji proučava utjecaj tehnologije na djecu, ističe da ne postoji jedinstven odgovor na pitanje jesu li zabrane korisne ili štetne. Neki učitelji koriste telefone kao nastavna pomagala, dok drugi tvrde da ometaju koncentraciju učenika.

FOTO: FREEPIK.COM

Europske zemlje s ograničenjem korištenja mobitela u školama:

  • Finska: Vlada planira promjene zakona kako bi školama omogućila veću kontrolu nad korištenjem mobitela u učionicama. Prema predloženim pravilima, učenici će ih moći koristiti samo u edukativne svrhe ili iz zdravstvenih razloga.
  • Luksemburg: Od Uskrsa 2025. pametni telefoni bit će zabranjeni u osnovnim školama za djecu do 11 godina. U srednjim školama vrijedit će pravilo fizičkog distanciranja od telefona tijekom nastave, uz mogućnost dodatnih ograničenja.
  • Latvija: Od 31. svibnja 2025., učenici do šestog razreda više neće smjeti koristiti mobitele, osim ako su nužni za učenje.
  • Grčka: Od ove školske godine, učenici moraju držati telefone u torbama tijekom nastave, jer se smatra da njihova prisutnost negativno utječe na učenje.
  • Belgija: Valonsko-Bruxelleska federacija od školske godine 2025./2026. zabranjuje rekreacijsko korištenje mobitela i drugih elektroničkih uređaja u školama radi poboljšanja koncentracije učenika.
  • Švedska: Telefoni nisu dozvoljeni u učionicama, osim ako se ne koriste u obrazovne svrhe. Vlada razmatra dodatna ograničenja, a Nacionalna agencija za javno zdravstvo preporučuje smanjenje vremena provedenog pred ekranom, posebno za malu djecu.
  • Irska: U pripremi je plan za sigurno pohranjivanje telefona tijekom nastave, uz značajno financijsko ulaganje u provedbu ove mjere.
  • Španjolska: Ministarstvo obrazovanja raspravlja o zajedničkoj politici za regulaciju korištenja telefona u školama, s već uvedenim ograničenjima u nekim regijama.
  • Mađarska: Od rujna 2024. uvedena je nacionalna zabrana korištenja mobitela u školama, iako su se neki učitelji i učenici pobunili protiv ove odluke.
  • Italija: Učenici od predškolske do srednje škole ne smiju koristiti mobitele u učionicama, čak ni u edukativne svrhe.
  • Nizozemska: Od siječnja ove godine zabranjena je upotreba mobitela, pametnih satova i tableta u osnovnim i srednjim školama, osim u slučaju učenika s posebnim potrebama ili u edukativne svrhe.
  • Ujedinjeno Kraljevstvo: Nedavno je predložen zakon koji bi uključivao zabranu mobitela u školama, no vlada zasad ne planira uvođenje takvih mjera.
  • Francuska: Mobiteli su zabranjeni u osnovnim i srednjim školama još od 2018., a ove godine u 200 škola provodi se eksperimentalni projekt “digitalnog odmora”, kojim se dodatno ograničava korištenje telefona.

Ova zabrana u europskim zemljama pokazuje kako vlade pokušavaju pronaći ravnotežu između korištenja digitalnih tehnologija i očuvanja koncentracije i mentalnog zdravlja učenika.