FOTO: PIXABAY.COM

Priroda ima nevjerojatnu sposobnost oporavka – ponekad joj je samo potrebna mala pomoć. Dok mnoge biljne i životinjske vrste nestaju alarmantnom brzinom, postoje i pozitivne priče koje pružaju nadu.

Zahvaljujući predanom radu stručnjaka za očuvanje prirode, brojne vrste diljem svijeta uspjele su se oporaviti. U nekim slučajevima, riječ je o vrstama koje su bile na rubu lokalnog izumiranja, poput crvene lunje u Velikoj Britaniji.

FOTO: FREEPIK.COM

1. Plava iguana (Cyclura lewisi)
Ova upečatljiva iguana, koja živi samo na Kajmanskim otocima, bila je gotovo istrijebljena zbog urbanizacije, prometa i uvođenja stranih životinja. Do 2002. godine ostalo ih je samo 15-ak. Zahvaljujući uzgojnom programu pokrenutom 1990. godine, populacija se postupno obnovila. U 2018. godini, tisućita plava iguana puštena je u divljinu.

2. Gouldov miš (Pseudomys gouldii)
Smatran izumrlim više od 150 godina, ovaj miš iz zapadne Australije pronađen je 2021. godine kada su znanstvenici otkrili da je zapravo genetski identičan Shark Bay mišu. Iako ih je danas samo oko 2.000, projekti obnove ekosustava nude nadu za njihov opstanak.

FOTO: UNSPLASH.COM

3. Crvena lunja (Milvus milvus)
Ova ptica grabljivica gotovo je nestala iz Velike Britanije krajem 19. stoljeća. Zahvaljujući intenzivnim naporima za očuvanje, crvena lunja je ponovno naseljena u više regija i danas je jedna od vrsta koja se najbrže širi u Ujedinjenom Kraljevstvu.

4. Sjeverna barska žaba (Pelophylax lessonae)
Ova žaba iz istočne Engleske nestala je 1995. godine zbog smanjenja razine vode u njenim mrijestilištima. Zahvaljujući tajnom projektu, žabe su vraćene u Norfolk, gdje se sada populacija uspješno obnavlja.

FOTO: PIXABAY.COM

5. Američki bizon (Bison bison) i europski bizon (Bison bonasus)
Nekad ih je na američkim ravnicama živjelo 30 milijuna, no krajem 19. stoljeća ostalo ih je manje od 600. Njihova obnova započela je zahvaljujući farmerima koji su uzgajali bizone i ponovno ih puštali u divljinu. Danas ih ima oko 500.000, a u Nacionalnom parku Yellowstone nalazi se jedna od najčišćih populacija bizona.

FOTO: PIXABAY.COM

6. Leptir šahovnica (Carterocephalus palaemon)
Ovaj leptir nestao je iz Engleske 1976. zbog gubitka staništa. Godine 2018. leptiri iz Belgije preneseni su u šumu Rockingham, a 2019. uočena je prva engleska jedinka rođena u divljini. Projekt je uspješno obnovio populaciju i uključio tisuće ljudi iz lokalne zajednice.

FOTO: PIXABAY.COM

7. Europski dabar (Castor fiber)
Dabrovi su u Ujedinjenom Kraljevstvu izumrli u 16. stoljeću zbog lova. Njihovo ponovno uvođenje započelo je 2013., a istraživanja su pokazala brojne koristi za okoliš. U rujnu 2021. na rijeci Avon uočene su tri generacije dabrova – prvi samostalni povratak u prirodu nakon 400 godina.

8. Rarotonga lovac na muhe (Pomarea dimidiata)
Smatralo se da je ova ptica izumrla, no 1980-ih pronađeno je nekoliko jedinki. Zahvaljujući zaštiti gnijezda i smanjenju broja štakora, danas na otoku Rarotonga živi preko 400 ptica, a uspješna kolonija formirala se i na obližnjem otoku Atiu.