U organizaciji Udruge vinogradara i vinara Čazma, u prostoru Doma umirovljenika po 12. put održana je Međunarodna izložba vina „Čazmanski vinokap“. Ova manifestacija, već tradicionalno zakazana dan prije Supermaratona „Od Kaptola do Kaptola“, i ove je godine okupila vinare iz raznih krajeva, potvrdila kontinuitet kvalitete i naglasila potencijal lokalne vinske scene.
Predsjednik Udruge, Ivan Katalenić, izrazio je zadovoljstvo cjelokupnim dojmom, posebno istaknuvši ulogu članova udruge i volontera bez kojih, kako kaže, ni sav trud predsjednika ne bi bio dovoljan za organizaciju događanja ovakvog obujma. Ove godine zaprimljeno je ukupno 91 uzorak – 83 vina te osam uzoraka rakija i likera. Prema ocjenama stručne komisije, gotovo 30 posto vina nagrađeno je zlatnim odličjem, što Katalenić vidi kao potvrdu da lokalni vinari ne samo da održavaju već i kontinuirano podižu razinu kvalitete svojih proizvoda.

– Iako na našem području nemamo mnogo vinogradara, oni koji su sudjelovali pokazali su visoku razinu znanja i predanosti, a o tome svjedoči i činjenica da ove godine nije bilo odbačenih uzoraka – rekao je Katalenić.
Na svečanom otvorenju izložbe okupljenima se obratio i gradonačelnik Čazme Dinko Pirak, koji je zahvalio izlagačima na sudjelovanju i pohvalio trud vinara u unaprjeđenju kvalitete vina. Istaknuo je kako ova manifestacija, uz sve ostale koje se odvijaju u proljeće, pridonosi vidljivosti i promociji grada te izrazio nadu da će „Vinokap“ nastaviti jačati svoj identitet.

– Naši vinari dolaze iz Moslavine, Prigorja i drugih krajeva, a iz godine u godinu bilježimo sve više zlata. Očito je da je trud u vinogradu i podrumu prepoznat i nagrađen. Ove godine nije bilo tuče ni većih problema u vegetaciji, što se također odrazilo na krajnji rezultat – rekao je gradonačelnik Pirak.
Ocjenjivanje vina obavio je tim stručnih ocjenjivača koji je predvodila dr. sc. Ivana Alpeza. Kako je naglasila, kontinuirano sudjeluje na ovoj izložbi te iz godine u godinu primjećuje rast u kvaliteti pristiglih uzoraka, što pripisuje kombinaciji povoljnih klimatskih uvjeta, ali i sve višoj razini znanja i odgovornosti vinara.
– Broj izlagača i vina sličan je kao i prethodnih godina, no kakvoća je neusporedivo bolja. To znači da naš rad, edukacije i savjeti imaju učinka, da proizvođači slušaju i primjenjuju naučeno. Ove godine imali smo najmanji broj odbačenih uzoraka dosad, što pokazuje da vinari sve češće sami naprave selekciju u podrumu i šalju samo ono što smatraju dovoljno kvalitetnim – rekla je Alpeza.

Govoreći o protekloj vinogradarskoj godini, dr. Alpeza ju je opisala kao još jednu u nizu „netipičnih“, ali ipak pogodnu za proizvodnju kvalitetnog grožđa, uz uvjet da je vinogradar znao prepoznati i iskoristiti ključne trenutke za pravovremene zahvate. Klimatske promjene, koje globalno predstavljaju izazov za vinogradarstvo, u ovom dijelu Hrvatske trenutačno donose i određene prednosti.
Među brojnim izlagačima posebno se istaknula Ines Vrbanić, čije je desertno vino Bermet bijeli osvojilo titulu šampiona izložbe, i to po prvi put u povijesti izravno iz Čazme. Iako titula ide na njeno ime, zasluge, kako kaže, pripadaju prvenstveno njezinom djedu, pokojnom vinogradaru čiju je predanost naslijedila.

– Moj djed bi danas slavio 88 godina. Umro je prije godinu i pol. On je počeo s vinogradarstvom još kada je otišao u mirovinu, s 56 godina. Prvih deset godina radio je vina koja uopće nisu bila pitka, ali nikad nije odustao. Svake godine učio je, isprobavao, usavršavao. Ovo što sam ja danas osvojila ne bi bilo moguće bez njega – rekla je Ines, dodajući da je njezin desertni Bermet vino aromatizirano i ne odgovara svakome, no kvalitetom i posebnosti uspjelo je nadmašiti i samoborske standarde odakle vino inače potječe.
Djedov vinograd koji ima oko tisuću trsova, i dalje njeguje obitelj. Kupinovo vino koje je djed također proizvodio više ne planiraju raditi, ali planiraju očuvati vinogradarsku tradiciju kroz nova ulaganja u vlastita zemljišta u čazmanskom kraju.
– Najviše je to bio dedin projekt. Ja sam lani prvi put donijela vino na izložbu, a sad biti šampion… Kad me nazvao predsjednik Katalenić, samo sam se smijala. Nisam očekivala – priznaje Ines.
Njezin primjer potvrđuje da kvaliteta ne ovisi nužno o količini, regiji ili veličini podruma, već o znanju, predanosti i strpljenju. U tom smislu, i „Čazmanski vinokap“ potvrđuje svoju ulogu ne samo kao vinska smotra, već i kao prostor gdje se njeguju međugeneracijska iskustva i prenosi lokalna tradicija, sada već i s nagradama koje idu u ruke novih naraštaja.