FOTO: YANDERESIMULATOR.COM/SHYUA

“Yandere Simulator” je videoigra koja je izazvala brojne kontroverze. U njoj igrači preuzimaju ulogu Ayano Aishi, učenice koja pati od tzv. yandere sindroma, pojma iz japanske kulture koji opisuje opsesivnu i nasilnu ljubav. Ayano je spremna učiniti sve kako bi uklonila suparnice i osvojila ljubav svojeg Senpaija.

Autor igre

Autor igre, Amerikanac Alex Mahan, poznat kao Yandere Dev, proveo je anketu među fanovima i otkrio da 43% njih ima između 11 i 15 godina, dok je 36% u dobi od 16 do 20 godina. Također je saznao da su 51% njegovih obožavatelja djevojke. Iako mu je cilj bio stvoriti igru za odrasle anime entuzijaste, iznenadio se kad je shvatio da većinu njegovih obožavatelja čine mlađe tinejdžerke. Ipak, odlučio je nastaviti s razvojem igre prema svojoj izvornoj viziji.

Mahan je igru počeo razvijati 2014. godine, a iako je stekla veliku popularnost na internetu i bila promovirana od poznatih youtubera poput Markipliera i PewDiePiea, do danas još uvijek nije dovršena.

FOTO: YANDERESIMULATOR.COM/ELI-PIC

O Mahanu se malo zna, osim iz njegovih objava na internetskim forumima. Rođen je 1988. godine u Kaliforniji, u konzervativnoj obitelji. Tijekom školskih dana nije bio popularan, trpio je zlostavljanje i pronašao je utjehu na internetu. Postupno je postao opsjednut japanskom kulturom, animeom i videoigrama.

U svojim ranijim objavama na forumima često se žalio na teškoće u pronalaženju djevojke, no kasnije su njegove poruke postajale sve mračnije i ispunjene ogorčenošću prema društvu i ženama. Bio je aktivan na forumima povezanima s incel kulturom, koja njeguje radikalne stavove, osobito prema ženama.

Školarka postaje serijski ubojica

Ideja za “Yandere Simulator” proizašla je iz šale – prijatelj mu je predložio da napravi igru s delinkventima, a Mahan je osmislio ekstremniju verziju s protagonisticom koja postaje serijska ubojica zbog opsesivne ljubavi.

Igra omogućuje brojne brutalne načine eliminacije suparnica – od ubojstava nožem i motornom pilom, do manipulacije i prisiljavanja na samoubojstvo. Iako sadrži iznimno nasilne i seksualizirane elemente, igra je privukla velik broj mladih fanova, ponajviše djevojčica u dobi od 13 do 14 godina.

Predatorsko ponašanje prema maloljetnicama

Unatoč brojnim kritikama, Mahan je nastavio razvijati igru, no spor tempo i njegovo problematično ponašanje usporili su napredak. Twitch je igru zabranio 2016. godine, a Mahan je često vrijeđao suradnike i blokirao kritičare.

Dodatne kontroverze izazvale su optužbe da se Mahan ponašao neprimjereno prema maloljetnim obožavateljicama, s navodnim porukama koje sugeriraju predatorsko ponašanje. Iako je više puta poricao optužbe, njegova je obrana bila kontradiktorna.

Danas, više od desetljeća nakon što je započeo projekt, igra je i dalje nedovršena, a Mahanova reputacija ozbiljno je narušena. Iako se neki obožavatelji nadaju da će “Yandere Simulator” biti završen, mnogi sumnjaju da će to ikada dočekati.