U četvrtak, 20. ožujka 2025. godine, zamjenik gradonačelnika Bjelovara Igor Brajdić, direktorica Komunalca d.o.o. Ivana Jurković Pišćević i nutricionistica Margita Zlatić obišli su prodajno mjesto Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Naranđa na Gradskoj tržnici u Bjelovaru. OPG Naranđa, specijaliziran za pčelarstvo, već godinama koristi gradske potpore za očuvanje pčelinjeg fonda i zakup prodajnog mjesta te aktivno sudjeluje u opskrbi lokalnih škola i vrtića kvalitetnim domaćim medom.
Od 2018. do 2024. godine OPG Naranđa primio je potpore u ukupnom iznosu od 3.237,75 eura, što im je omogućilo stabilnije poslovanje i lakši plasman proizvoda. Njihov med trenutno je prisutan u 3. i 4. osnovnoj školi te u Dječjem vrtiću Bjelovar, a Grad Bjelovar kontinuirano ulaže u mjere koje omogućuju izravnu povezanost lokalnih proizvođača i krajnjih potrošača.

Brajdić: “Naša djeca trebaju jesti domaće proizvode”
Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić naglasio je kako Bjelovar već sedam godina provodi 19 različitih mjera za podršku poljoprivrednicima, a samo ove godine za te mjere izdvojeno je 140.000 eura.
– Iznos potpore nije presudan, bitno je tržište. Kroz ove mjere omogućili smo poljoprivrednicima da plasiraju svoje proizvode u škole, vrtiće i restorane. Na taj način povezujemo proizvodnju s krajnjim korisnicima, a naša djeca dobivaju svježu, domaću i zdravu hranu, rekao je Brajdić.
Posebno je istaknuo kako je Bjelovar među rijetkim gradovima u Hrvatskoj koji ovako sustavno podupiru male proizvođače.
– Gospodin Naranđa danas svoj med plasira u dvije osnovne škole i najveći gradski vrtić. To je najbolja mjera koju možemo provesti – omogućiti našim poljoprivrednicima sigurno tržište, a djeci kvalitetne proizvode, dodao je Brajdić.
Margita Zlatić: “Nutricionistički standardi u školama su se značajno poboljšali”
Nutricionistica Margita Zlatić, koja je zadužena za osmišljavanje školskih i vrtićkih jelovnika, istaknula je kako je primjena domaćih proizvoda u prehrani djece donijela pozitivne promjene.

– Bilo je otpora na početku, ali danas vidimo da djeca jedu kvalitetnije i zdravije. Uveli smo domaće proizvode u školske obroke i uspjeli smanjiti bacanje hrane. Višak se sada prodaje po povoljnim cijenama zaposlenicima škola, a taj novac se koristi za nabavu nove opreme u kuhinjama, rekla je Zlatić.
Komunalac razvija Zeleni centar za poljoprivrednike
Direktorica Komunalca Ivana Jurković Pišćević istaknula je kako će novi Zeleni centar, koji će se graditi na prostoru Mliječne tržnice, dodatno osnažiti lokalnu poljoprivredu.
– Na 3.500 četvornih metara osigurat ćemo suvremeni prostor za prodaju domaćih proizvoda, mini prerađivačke kapacitete i laboratorij za analizu kvalitete proizvoda. Osim toga, podzemna garaža s 155 parkirnih mjesta poboljšat će dostupnost tržnice kupcima, objasnila je Jurković Pišćević.

Naglasila je i kako je cilj Grada Bjelovara omogućiti poljoprivrednicima sigurno tržište za njihove proizvode. – Na području Bjelovarsko-bilogorske županije posluje oko 10.300 poljoprivrednih gospodarstava, a Grad Bjelovar provodi sustavne mjere kako bi omogućio njihov opstanak i razvoj, dodala je.
OPG Naranđa: “Grad nam daje snažnu podršku”
Vlasnik OPG-a Naranđa, Marijan Naranđa, zahvalio je Gradu Bjelovaru na potporama koje su im omogućile dugoročno poslovanje.
– Grad nam sufinancira zakup prodajnog mjesta na tržnici s 50 posto, što nam puno znači. Također, potpore po košnici povećane su s 4 na 6 eura, što nam dodatno pomaže u održavanju proizvodnje. Bjelovar je jedan od rijetkih gradova u Hrvatskoj koji ovako konkretno podržava male proizvođače, rekao je Naranča.
Ovim projektima Bjelovar nastavlja razvijati model podrške lokalnoj proizvodnji i poljoprivredi, povezujući domaće proizvođače s potrošačima i jačajući lokalno gospodarstvo. Gradska tržnica ostaje važno mjesto za promociju i prodaju domaćih proizvoda, a budući Zeleni centar dodatno će unaprijediti plasman lokalne hrane.
