U sklopu obilježavanja Mjeseca svjesnosti o raku debelog crijeva, Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije organizirao je u Bjelovaru javnozdravstvenu akciju s ciljem promocije Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva.

Cilj ove inicijative bio je dodatno educirati građane o ovom ozbiljnom zdravstvenom problemu, drugom najčešćem i po smrtnosti jednom od najopasnijih oblika raka u Hrvatskoj, koji se može ne samo rano otkriti nego i spriječiti. Osim toga, akcija je imala svrhu podizanja svijesti o važnosti organiziranih preventivnih pregleda koji se u Hrvatskoj provode od 2008. godine. Pregledi su namijenjeni osobama u dobi od 50 do 74 godine, a obuhvaćaju oba spola.

Podršku akciji dao je i bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić, istaknuvši kako je prevencija ključni element borbe protiv bolesti.

– Izuzetno je bitna prevencija. Zato mi je drago da smo jučer upozorili na sve potencijalne opasnosti koje glaukom može imati. Sudjelovali smo na Tjednu oftalmologije, gdje su građani mogli besplatno izmjeriti očni tlak i informirati se o ovoj opasnoj bolesti. Danas smo ovdje da ukažemo koliko je važno rano prepoznavanje raka debelog crijeva i koliko ovakve akcije mogu spasiti živote – rekao je Marušić.

Dodao je kako zahvaljuje svim liječnicima, medicinskim sestrama i zdravstvenim radnicima na njihovom predanom radu u podizanju svijesti i provedbi preventivnih mjera.

– Na svima nama je da ukažemo javnosti koliko je prevencija bitna jer, nažalost, često bolest otkrijemo prekasno. Stoga su ovakve akcije od iznimne važnosti, ne samo u ranom otkrivanju bolesti, već i u širenju svijesti o zdravlju – naglasio je.

O važnosti ranog otkrivanja raka debelog crijeva govorio je doc. dr. sc. Želimir Bertić, naglasivši da su šanse za izlječenje stopostotne ako se bolest otkrije u ranoj fazi.

– Rak debelog crijeva najčešće se pojavljuje u starijoj životnoj dobi, uglavnom nakon pedesete godine života. Zato postoji Nacionalni program ranog otkrivanja, koji putem testa na okultno krvarenje može identificirati polipe ili izrasline u debelom crijevu. Ako se ti polipi uklone na vrijeme, izlječenje je stopostotno. Iako u pojedinim dijelovima Hrvatske građani ne reagiraju na pozive za preglede redovito, možemo biti zadovoljni što je Bjelovarsko-bilogorska županija među najboljima u državi po odazivu, koji iznosi oko 50 posto – istaknuo je Bertić.

O važnosti kolonoskopije govorio je i dr. Tomislav Trumbetaš, internist gastroenterolog u Općoj bolnici „dr. Anđelko Višić“ Bjelovar, naglašavajući da mnogi građani zaziru od ove pretrage, iako ona nije toliko neugodna kako se često misli.

– Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva usmjeren je na zdrave ljude, bez simptoma, koji dobiju test na okultno krvarenje. Ako je test pozitivan, oni dolaze na daljnje pretrage, uključujući kolonoskopiju. Kod ove pretrage ključna je dobra priprema pacijenata, a naša koordinacija s javnozdravstvenim službama osigurava da pacijenti dobiju precizne upute. Većina ih dolazi dobro pripremljena, što omogućava da kolonoskopija bude što manje neugodna i potpuno uspješna. Zahvaljujući suvremenim fleksibilnim uređajima, pretraga se danas puno lakše podnosi – pojasnio je Trumbetaš, dodajući da se u 95 posto slučajeva uspije pregledati cijela sluznica debelog crijeva.

Ovom javnozdravstvenom akcijom još jednom je naglašena važnost sudjelovanja u preventivnim pregledima, koji mogu značajno smanjiti smrtnost od raka debelog crijeva. Organizatori pozivaju građane da iskoriste mogućnosti koje pruža Nacionalni program i brinu o svom zdravlju na vrijeme.