Cijene kave na svjetskom tržištu nastavljaju rasti, a trend poskupljenja mogao bi se ubrzo osjetiti i u trgovinama te ugostiteljskim objektima. Prema podacima s burzi, cijena arabike i robuste, dviju najpopularnijih vrsta kave, dosegnula je rekordne razine, a analitičari ne predviđaju skorašnju stabilizaciju tržišta.

Globalni faktori rasta cijena

Brazilski uzgajivači, koji proizvode najveći dio svjetske kave, gotovo su ispraznili skladišta zbog snažne potražnje, dok do nove berbe ostaje još nekoliko mjeseci. Cijene arabike skočile su za 70% u 2024., a od početka 2025. dodatno porasle za 20%, premašivši 9.000 dolara po toni. Robusta je zabilježila rast od 72% u 2024., a početkom ove godine dostigla je najvišu razinu otkad se njome trguje na burzi, piše Novi list.

Povećanje cijena rezultat je niza faktora: loših vremenskih uvjeta, smanjenih zaliha, geopolitičkih nestabilnosti i promjena u potražnji. Na azijskom tržištu sve je veća konzumacija kave, što dodatno pojačava pritisak na globalnu ponudu. Brazil, unatoč velikoj proizvodnji, ove godine bilježi slabiji urod, dok su vremenske neprilike pogodile i druge velike proizvođače poput Vijetnama i Indonezije.

Domaći proizvođači zasad amortiziraju udar

Unatoč rastu ulaznih troškova, domaći proizvođači zasad pokušavaju smanjiti utjecaj na krajnje potrošače. U Francku tvrde da trenutno nemaju problema sa zalihama, ali ističu da stalne oscilacije na globalnom tržištu mogu zahtijevati prilagodbe u poslovanju.

Slično upozoravaju i u Atlantic Grupi. Kako navode, cijena arabike porasla je 100%, a robuste čak 130% u odnosu na kraj 2023. godine. Izvršna direktorica korporativnih komunikacija Atlantic Grupe Gabrijela Kasapović ističe da je teško očekivati skorašnju stabilizaciju cijena i da će sirovine ostati izuzetno skupe.

Tvrtke su posljednjih godina nastojale amortizirati rast cijena, ali sve teže mogu izbjeći poskupljenja. Iz Francka poručuju da su svjesno smanjivali profitne marže kako bi ublažili udar na potrošače, ali dugoročno je taj model neodrživ. U Atlanticu dodaju da nisu pribjegavali korištenju supstituta kako bi smanjili troškove, što znači da će se povećanje cijena sirovina nužno reflektirati i na konačnu cijenu proizvoda.

Hrvatska bilježi najveće poskupljenje kave u EU

Prema podacima Eurostata, Hrvatska prednjači u rastu cijena kave u Europskoj uniji. Od ožujka 2023. do ožujka 2024. cijene su porasle za 7,4%, dok su u drugim zemljama, poput Rumunjske i Bugarske, rasle nešto manje. U nekim dijelovima Europe cijene su, pak, padale – primjerice, u Finskoj je kava pojeftinila za 15,5%, a u Litvi za 15,4%.

U Hrvatskoj je kava već dulje vrijeme među proizvodima koji bilježe kontinuiran rast cijena. Prije uvođenja eura, cijena velike kave s mlijekom u kafićima kretala se između 8 i 10 kuna. Ubrzo nakon konverzije, prosječna cijena porasla je na oko 1,5 eura, a danas u mnogim ugostiteljskim objektima prelazi i 2 eura.

Budućnost: nastavak rasta cijena?

Procjene analitičara ne daju razloga za optimizam – manjak arabike mogao bi se osjećati najmanje do 2026. godine, dok problemi u transportu i berbi robuste dodatno kompliciraju situaciju. Vremenske neprilike, napadi na tranzitne brodove i kašnjenja u isporukama dodatno poskupljuju kavu na svjetskim tržištima.

Domaći proizvođači i trgovci suočeni su s ozbiljnim izazovom: kako osigurati stabilne zalihe i održati cijene prihvatljivima za potrošače, a da pritom ne ugroze poslovanje. S obzirom na trenutačne okolnosti, kava će vjerojatno i dalje biti skuplja nego ikad prije, piše Novi list.