U nekad prestižnom Belom Virju, u predvečerje kalendarskog proljeća, mala grupa entuzijsta otvorila je KAJZALIŠČE. U njegovu temelju je Siniša Cmrk, najrazigranije dijete hrvatske estradne scene koje je sad već dobrano odraslo. Kajzališče je pred novinarima i prijateljima, premijerom prve predstave „Ja tebi-ti meni“, službenim rezanjem vrpce otvorio poznati kazališni i filmski glumac, dramatičar i redatelj Filip Šovagović, a potvrdio lijepim željama za uspješan nastavak kazališnog života, poznati zagrebački glumac i imitator Denis Bašić, oponašajući pri tom uvjerljivo prvog hrvatskog predsjednika.

Cmrk je naglašavao da je Kajzališče zamišljeno kao mjesto mjesečnog (a po potrebi i češćeg) kulturnog događanja, zabave, opuštanja i druženja uz smijeh, glazbu, ali i uz izvrsnu gastro i enološku ponudu, koje će u ovom svojevrsnom kabare-druženju nuditi Belo Virje i njegov vlasnik Robert Ferenčić. On je potvrdio činjenicu da je Belo Virje godinama slovilo za jednog od najboljih ugostiteljskih prostora u ovom dijelu Podravine i u najvećem selu u bivšoj državi, a koje sad nije posvećeno tome. No, on će se truditi da za vrijeme odvijanje kulturno-kazališnih sadržaja koje će nuditi Kajzališče, nuditi vrhunsku gastro i eno-ponudu. Naravno da je to odmah potvrdio savršenom domaćom večerom koju su zasladili vrhunski domaći štrukli sa sirom, a dodatno oplemenila i izvrsna vina zlatnog i šampionskog sjaja Vinarije Ban iz Pugovca.

U predstavi „Ja tebi-ti meni“, Cmrk je okupio malu razigranu ekipu u kojoj su uz njega, mlada raspjevana Varaždinka, članica Lada, prelijepa Anita Huđek i stari đurđevački kazališni lisac Željko Orač, čije je ime od 2009. godine vezano uz đurđevački kazališni amaterizam. Ovo je priča o šparnosti, o žmukleru Želkini birtašu (Orač) njegovoj konobarici-ribici Višnjici (Anita), a i o zagorskomu tajkunu Fljetnom (Cmrk).

Jasno je da se sve događa za gostioničarskim stolom, da ima jako puno aluzija na svakodnevnicu, puno poznatih podravskih navika i običaja, mutnog i duhovitog dogovaranja i ogovaranja, ženske lukavosti i igara, a što je najvažnije sve je na kajkavskom.

– Ja sem po mame Đurđevčan-Picok, a po tate Đelekovčan, pa je jasno da Kajzališče more samo kajkavsko. – rekao je S. Cmrk i najavio da ozbiljno radi na prijevodu poznatih kazališnih djela na kajkavski, što će svakako karakterizirati ovu novu kulturno-kazališnu podravsku točku. Kao i to da je sasvim lišena utjecaja aktualnog društveno-političkog lokalnog i svekoliko drugog utjecaja, To je pokazala i premijera, koju su pratili s velikim odobravanjem, uz poznata hrvatska kazališna imena i ona glazbena. U publici je bio Mirko Švenda Žiga, naš cimbulaš Andrija Maronić, vođa rock –grupe Zadruga Krešimir Končevski, inače novinar Radio Nacional, ali i naš skladatelj Đuro Zidar Zitko, koji ekipi drži tehničku stranu.

– Očemo vam prenesti lepše strane Života, a pri tomu se i sami dobro zabaviti. Zato se pri nas, potlam predstavi, je, pije, svira, popevaaa – zaključio je Cmrk.

Valja podsjetiti još malo na Sinišu Cmrka, koji je unio silnu energiju u realizaciju i život Kajzališče. On je tijekom 90-ih s istim entuzijazmom vodio jednu od najpopularnijih emisija za djecu ‘Turbo Limach Show’. Svi su obožavali gledati grupe osnovnoškolaca kako se natječu u raznim igrama, ali i njen glazbeni dio u kojem su se djeca i mladi mogli pohvaliti svojim pjevačkim talentom. Mnogi od sudionika na Turbo Limachu danas su poznate glazbene zvijezde, kao što su primjerice Lidija Bačić, Saša Lozar, Ivana Kindl i Nina Kraljić.

Napisao je nekoliko dječjih knjiga te je osnovao i prvi hrvatski Ured optimizma sa sjedištem u Otočcu, kojemu je cilj širiti radost i dobre vijesti. Ideja mu je i da OIV toranj Sljeme postane epicentar širenja optimizma, ljubavi i dobre volje među ljudima, a želi proglasiti Svjetski dan optimizma i postići da se taj dan uvrsti u kalendar važnih datuma u godini. Sad prije svega želi da Kajzališče stane čvrsto na noge i krene u kazališni život Podravine. Treba ga podržati u tome. Sva buduća događanja vezana uz Kajzališče saznajte na www.kajzalisce.com

Anđela Lenhard Antolin