Pepelnica ili Čista srijeda označava početak korizme, razdoblja od četrdeset dana, ne računajući nedjelje, tijekom kojeg se vjernici pripremaju za proslavu Kristova uskrsnuća kroz pokoru, molitvu i odricanje.

Naziv Pepelnica potječe iz obreda pepeljenja, kada svećenik vjernike posipa pepelom po glavi ili im na čelu crta znak križa, izgovarajući riječi: „Obratite se i vjerujte evanđelju” ili „Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti”. Ovaj čin simbolizira pokajanje, prolaznost života i potrebu za duhovnom obnovom. Pepeo koji se koristi potječe od spaljenih grančica blagoslovljenih na prošlogodišnju Cvjetnicu.

Značenje i obveze Pepelnice

Pepelnica uvijek pada u srijedu i naglašava unutarnje čišćenje, zbog čega se naziva i Čistom srijedom. Kako bi se dodatno istaknuo njezin pokornički karakter, Crkva je taj dan, uz Veliki petak, proglasila obveznim postom i nemrsom.

Post podrazumijeva da se tijekom dana jede samo jedan puni obrok, dok nemrs znači suzdržavanje od mesa. Osim mesa, vjernici često izbjegavaju i mlijeko, jaja te mliječne proizvode, naglašavajući umjerenost u hrani i duhovnu pripravu kroz dragovoljno odricanje.

Obveza posta odnosi se na vjernike od 18. do 60. godine života, dok nemrs vrijedi za sve starije od 14 godina. Međutim, izuzetci postoje za osobe u posebnim životnim okolnostima, poput bolesnika, trudnica, dojilja, putnika i onih koji se zbog zdravstvenih ili drugih razloga ne mogu pridržavati posta. U takvim slučajevima preporučuje se zamjena nekim drugim činom pokore.

Korizmena priprava kroz povijest

U ranim stoljećima kršćanstva pokornička priprava za Uskrs trajala je jedan do dva tjedna. U 4. stoljeću to se razdoblje produljuje na četrdeset dana, otuda i naziv „korizma“. U početku je korizma započinjala prvom korizmenom nedjeljom i trajala do Velikog četvrtka. Od 6. stoljeća početak korizme pomaknut je na Pepelnicu, čime se njeno trajanje povećalo na 44 dana.

Poziv na promjenu

Korizmeno vrijeme poziv je na duhovnu obnovu i preispitivanje vlastitog života. Pepelnica simbolično upućuje na potrebu odbacivanja loših navika i usmjeravanja prema dobru, kroz pomaganje drugima, suosjećanje i osobni rast. Korizma je prilika za produbljivanje vjere i pripremu za Uskrs – središnji kršćanski blagdan.