Ulična rasvjeta neizostavan je dio javne infrastrukture i podrazumijeva čitav niz prednosti koje često niti ne primjećujemo. Osim što kvalitetna rasvjeta na ulicama povoljno utječe na smanjenje rizika od nesreća i kriminalnih radnji, ona također čini boravak na otvorenom u noćnim satima ugodnijim. Međutim, važno je spomenuti i jednu nepovoljnu stavku – a to je da ulična rasvjeta troši nevjerojatnu količinu energije. Da bi se doskočilo ovom problemu, veliki svjetski gradovi se odlučuju za intenzivnu primjenu LED rasvjete – efikasnog, pametnog i povoljnog rješenja.
U nastavku teksta pročitajte kojih 5 poznatih svjetskih gradova ustraju u zamjeni neefikasnih rasvjetnih tijela s modernim LED svjetlima i koje benefite su dosad ostvarili.
London (Velika Britanija)
Ovaj dinamični europski grad, jedan od najutjecajnijih gradova na svijetu, zadnjih deset godina provodi projekt zamjene starih svjetiljki s LED rasvjetom. Pretpostavka je kako će London do kraja 2025. godine završiti zamjenu više od 140 000 svjetiljki i tako osigurati uštedu od oko 8 milijuna funti godišnje. Osim LED rasvjete, ovaj grad implementira i pametne rasvjetne sustave radi jednostavnijeg upravljanja svjetlima i automatizacije procesa. Osim što London na ovaj način znatno smanjuje potrošnju energije i novca, pozitivno utječe i na smanjenje emisije ugljičnog dioksida. S obzirom da se radi o jednom od posjećenijih svjetskih gradova, ovakvi pothvati imaju izuzetno povoljan utjecaj na turizam, ali i na cjelokupni imidž grada.

Foto: IakovKalinin/iStock
Barcelona (Španjolska)
Barcelona je jedan od poznatijih turističkih gradova u Europi, ali i u svijetu. Ovaj grad bogate povijesti, prekrasnih plaža i impresivne arhitekture – s razlogom je izabrao učiniti svoju rasvjetnu infrastrukturu održivom i pametnom. Projekt zamjene stare rasvjete LED rasvjetom u Barceloni je započeo 2012. godine, a traje i danas. Plan koji ovaj grad ima je ušteda 5 milijuna eura godišnje kroz zamjenu više od 100 000 svjetiljki. Osim LED rasvjete, ovaj grad koristi i pametne rasvjetne sustave, što utječe na bržu detekciju kvara, ali i brži popravak ukoliko dođe do nepovoljnih situacija. Ako uzmemo u obzir sve projekte koje ovaj grad provodi, složili bi se kako Barcelona s razlogom nosi epitet pametnog grada.

Foto: Kavalentkavavolha/iStock
Pariz (Francuska)
Ova europska prijestolnica se često naziva i “Gradom svjetlosti”, s obzirom na činjenicu da se radi o središtu prosvjetiteljstva, ali i jednom od prvih gradova s implementiranim sustavom javne rasvjete. Stoga nas nimalo ne čudi da je i Pariz odlučio svoju rasvjetnu infrastrukturu prilagoditi trenutnim potrebama društva i učiniti ju ekološki prihvatljivom i energetski efikasnom. Još 2007. godine Pariz je kroz svoj Akcijski plan za klimu i energiju odlučio zamijeniti staru uličnu rasvjetu s LED svjetlima i tako povećati energetsku efikasnost. To je i učinjeno kroz zamjenu više desetaka tisuća uličnih rasvjetnih tijela, od čega je najzapaženija zamjena svjetala na popularnom Pont d’Arcole mostu, a koja je donijela smanjenje potrošnje električne energije za čak 88 %.

Foto: LemneiPhoto
Los Angeles (Sjedinjene Američke Države)
Jedan od najpopularnijih američkih gradova, najveći grad u saveznoj državi Kaliforniji, središte je velikih filmskih, zabavnih i kulturnih zbivanja. Ovaj grad prepun je funkcionalnih i estetski privlačnih rasvjetnih tijela koji naglašavaju svaki detalj arhitekture i iznimno prometnih ulica. Da bi se postigla veća energetska učinkovitost i smanjio ekološki otisak – Los Angeles je postao grad koji intenzivno implementira učinkovita LED rješenja kada je u pitanju osvjetljenje ulica, nebodera, ali i vanjskih umjetničkih instalacija. Osim što je ovakva rasvjeta energetski efikasna i doprinosi smanjenju troškova, LED svjetla različitih boja osvjetljenja zanimljiv su estetski elemet urbane arhitekture, što dodatno doprinosi atmosferi ove svjetske metropole.

Foto: peetery/iStock
Singapur (Singapur)
Dok navodimo popularne europske i američke metropole, ne bi bilo pošteno ne spomenuti Singapur – moderni azijski grad-državu na Malajskom poluotoku. Kao dio šire strategije modernizacije urbane arhitekture, jedna od ideja bila je i zamjena neučinkovite rasvjete s efikasnim LED svjetlima koji bi donijeli uštedu energije i smanjenje ugljičnog otiska. Osim postavljanja LED rasvjete, u Singapuru su integrirani i pametni sustavi za lakše upravljanje svjetlima, što uključuje i pametne senzore koji prepoznaju kretanje na ulici i omogućuju prilagodbu intenziteta osvjetljenja. Ovaj grad neprestano ulaže u modernizaciju infrastrukture, stoga vjerujemo kako će implementacija pametne LED rasvjete i u budućnosti biti dio tog procesa.

Foto: leungchopan/iStock
Koliko su hrvatski gradovi osviješteni kada je u pitanju zamjena stare rasvjete s efikasnom LED rasvjetom?
Kada je riječ o gradovima u Hrvatskoj, situacija se značajno razlikuje od grada do grada. Dok su veći gradovi (Zagreb, Osijek, Rijeka, Split) započeli prilagodbu rasvjetne infrastrukture radi dugoročne dobrobiti, pojedini manji gradovi s manjim budžetom u tome zaostaju. S obzirom da rastu potrebe za ovim najpovoljnijim rasvjetnim rješenjima koja su ujedno i održiva, pretpostavka je kako će LED rasvjeta u skorije vrijeme postati nužnost kako bi gradovi uštedjeli na troškovima javne infrastrukture, ali i doprinijeli očuvanju planeta.