Raspodjela državnog poljoprivrednog zemljišta u Općini Štefanje posljednjih je dana izazvala nezadovoljstvo dijela poljoprivrednika, a čitav postupak sada je pod dodatnim nadzorom Ministarstva poljoprivrede i Državnog odvjetništva. Na natječaj je bilo ponuđeno 289 hektara zemljišta raspoređenih u 103 proizvodno-tehnološke cjeline, a svoje ponude dostavilo je 39 zainteresiranih poljoprivrednika. Maksimalna površina koja se mogla dati u zakup pojedinom poljoprivredniku bila je 30 hektara.
Iako su nadležni uvjereni da je postupak proveden transparentno i u skladu s pravilima, dio poljoprivrednika tvrdi da su zbog nepravilnosti i pogrešaka ostali bez zemlje koju su do sada obrađivali. Načelnik Općine Štefanje Silvestar Štefović ističe kako je Općina još tijekom 2023. organizirala edukacije za poljoprivrednike kako bi ih upoznala s uvjetima natječaja:
– Pripremili smo edukacije za sve zainteresirane poljoprivrednike kako bi ih detaljno upoznali s uvjetima iz Zakona i pravilnika. Nakon toga smo sastavili tekst natječaja, dobili suglasnost Ministarstva i raspisali ga krajem 2023. godine, kaže Štefović.
Nakon prikupljanja ponuda, Povjerenstvo za provedbu natječaja provelo je njihovu analizu i bodovanje.
– Ponude su otvarane javno, cijeli je proces sniman i objavljen na našim službenim Facebook stranicama. Povjerenstvo je gotovo mjesec dana radilo analizu svih pristiglih ponuda, konzultirajući se s Ministarstvom poljoprivrede u slučaju nejasnoća, objašnjava Štefović.
Nakon bodovanja, rang-lista je poslana Ministarstvu poljoprivrede na kontrolu, koje je nakon šest mjeseci potvrdilo odluku o odabiru. Time je natječaj formalno zaključen, a odluku je potvrdilo i Općinsko vijeće. No, usprkos tome, dio poljoprivrednika smatra da su u postupku napravljene nepravilnosti te su angažirali odvjetnički tim kako bi dodatno ispitali odluke Povjerenstva.
Ključni problem: Neispravno popunjeni gospodarski programi
Glavni razlog nezadovoljstva poljoprivrednika koji nisu prošli natječaj, leži u pogrešno ispunjenim gospodarskim programima. Gospodarski program je ključan dokument u natječaju, jer definira status poljoprivrednika i njegovu djelatnost, a prema njemu se dodjeljuju bodovi.
– Očito je da su konzultanti loše odradili svoj posao – uzeli su ljudima novce, a napravili su nepotpune gospodarske programe. Neki poljoprivrednici koji su u stvarnosti stočari u svojim programima su označeni kao ratari, što im je automatski smanjilo bodove. Povjerenstvo nije moglo bodovati na temelju onoga što privatno znaju, već isključivo na temelju službene dokumentacije.Sada se od mene očekuje da vadim vruće kestene iz vatre, istaknuo je Štefović.
Upravo taj problem izazvao je najviše prijepora jer su neki poljoprivrednici ostali bez zemlje koju su do sada koristili. Među njima je i Sabina Grandverger, čija je ponuda diskvalificirana zbog nepravilnosti u gospodarskom programu.
– Zahvaljujem načelniku na suradnji, bio je iznimno korektan i uvijek na raspolaganju. No, želimo da se odluka poništi, a Povjerenstvo snosi posljedice zbog loše odrađenog posla, rekla je Grandverger, dodajući da će poljoprivrednici poduzeti daljnje korake kako bi osporili rezultate natječaja.
S obzirom na brojne prigovore, Ministarstvo poljoprivrede naložilo je obustavu svih daljnjih radnji i dodatnu kontrolu. Povjerenstvo će sutra održati sastanak kako bi se očitovalo o svim spornim pitanjima.
Sporne točke: Sukobi interesa i daljnji koraci
Osim problema s bodovanjem, pojedini poljoprivrednici upozorili su i na mogući sukob interesa jer su među onima koji su dobili zemljište i bliski rođaci općinskih dužnosnika. Načelnik Štefović odgovara da u tome ne vidi ništa sporno:
– Ja, moj stric i pročelnicin otac i stric javili smo se za zemlju koju smo i do sada obrađivali. Nismo uzeli nikome ništa novo, a ako netko smatra da je došlo do nepravilnosti, postoji procedura kojom se to može osporiti. Nitko neće biti zakinut, a ako su napravljene greške, one će se ispraviti, dodaje Štefović.
S obzirom na to da natječaj formalno još nije završen i da predstoji dodatna kontrola Ministarstva, još uvijek nije poznato hoće li doći do poništavanja odluke ili ponovnog bodovanja.
Načelnik ističe da će svi poljoprivrednici koji trenutno koriste državno zemljište moći nastaviti s radom do daljnjega:
– Oni imaju potvrde o jednogodišnjem uživanju koje traju negdje do travnja mjeseca.
Mi smo od Ministarstva tražili mogućnost da im izdajemo nove potvrde dok se situacija ne razriješi. Ja vjerujem da će to biti moguće tako da se nitko ne treba brinuti da će u ovoj proljetnoj sezoni ostati bez zemlje. Dakle, ako oni posiju svoje usjeve sigurno, a ako i ova procedura ispadne tako da netko stvarno ostane bez svoje zemlje koju je dosada imao, neće sigurno drugi zakupac u nju ući dok se ne skine ljetina koja je na samoj parceli, ali ja ne bih tako daleko išao, rekao je Štefović.
S druge strane, poljoprivrednici koji su ostali bez zemlje tvrde da je situacija neodrživa te traže poništenje natječaja.
– Dvadesetak poljoprivrednika ostalo je bez zemlje, a neki od nas sada nemaju ni jedan hektar državnog zemljišta. Očekujemo da se cijeli postupak revidira i da se Povjerenstvo pozove na odgovornost, poručuje Grandverger.
Raspodjela zemljišta još nije završena
Iako je natječaj formalno zaključen, prigovori i neslaganja usporili su njegovu provedbu. Sljedeći korak je dodatna analiza prigovora od strane Povjerenstva i Ministarstva poljoprivrede.
– Ako su napravljene greške, one će biti ispravljene. Nitko ne smije biti oštećen, ali procedura se mora provesti sukladno zakonima i pravilima. Hoće li svi biti zadovoljni – to je druga stvar. zaključio je načelnik Štefović.
Odluka o konačnoj raspodjeli zemljišta sada je u rukama Ministarstva poljoprivrede i Državnog odvjetništva, dok nezadovoljni poljoprivrednici razmatraju daljnje pravne korake.