Župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić uručio je ugovore liječnicima i zdravstvenim djelatnicima koji su ostvarili pravo na subvencije u sklopu mjera županijske potpore. Ukupno je dodijeljeno 36 ugovora, među kojima jedan za subvenciju kamata na stambene kredite, 24 za podstanarstvo te 11 za školovanje i stručno usavršavanje.
Župan Marušić istaknuo je kako županija značajno ulaže u zdravstvo, pri čemu su prošle godine izdvojili 30 milijuna eura za poboljšanje zdravstvene infrastrukture i uvjeta rada.
– Provodimo velike projekte koji su započeti prošle godine, a neki će se realizirati i tijekom ove godine. Cilj nam je osigurati bolje uvjete za rad zdravstvenih djelatnika, a uz financijske subvencije nastavit ćemo ulagati još intenzivnije, rekao je Marušić.
Posebno je naglasio problem nedostatka liječnika, s kojim se suočavaju brojne županije, ali i činjenicu da su u protekloj godini u Bjelovarsko-bilogorsku županiju došla 43 nova liječnika.
– Iako je 17 liječnika otišlo u mirovinu ili na specijalizaciju, veseli nas da imamo pozitivan omjer dolazaka i odlazaka, dodao je.
U županijskom proračunu za ovu godinu osigurano je 235.000 eura za subvencije, što predstavlja povećanje od 27 posto u odnosu na prethodnu godinu. Uz to, izmijenjen je pravilnik kako bi pravo na subvencije proširili na deficitarna zanimanja poput magistara logopedije, psihologije i radnih terapeuta. Također, povećan je iznos subvencije troškova podstanarstva s dosadašnjih 265 eura na 400 eura.
Liječnica Ivana Cindrić, kirurginja u Općoj bolnici „Dr. Anđelko Višić“ u Bjelovaru, koja subvenciju prima već šestu godinu, istaknula je kako su ovakve mjere ključne za zadržavanje zdravstvenih djelatnika u manjim sredinama.
– Male bolnice ostaju bez liječnika jer većina nakon fakulteta želi ostati u većim gradovima. Ovakve potpore su način da budemo konkurentni većim klinikama, rekla je.
Valentina Kujundžić, liječnica obiteljske medicine iz Bjelovara i općine Severin, također je među korisnicima subvencija, koje prima četvrtu godinu za stručno usavršavanje.
– Zahvaljujući subvenciji, završavam školu kibernetike i sistemske terapije u Rijeci, čime ću steći zvanje psihoterapeuta. To će mi omogućiti kvalitetniji rad s pacijentima i bolju primjenu terapijskih metoda u praksi, kazala je Kujundžić.
Dodjelom ovih subvencija, Bjelovarsko-bilogorska županija nastoji potaknuti liječnike i zdravstvene djelatnike na ostanak u lokalnoj sredini te im omogućiti bolje uvjete rada i stručnog razvoja.