U razgovoru s Teom Tišljar Premuž, jednom od trenera ŽOK-a Čazma, osvrnuli smo se na dosadašnji tijek odbojkaške sezone, izazove s kojima se klub susreće, kao i ambicije za budućnost. S obzirom na uspjehe koje su ostvarile različite ekipe, od najmlađih kadetkinja do seniorki, Tea Tišljar Premuž podijelila je zadovoljstvo napretkom, ali i ukazala na ključne faktore koji oblikuju rad kluba – od infrastrukturnih pitanja do važnosti podrške zajednice. S ciljem daljnjeg razvoja, klub se suočava i s izazovima poput nedostatka sponzora, ali i promjenama u srednjoškolskom obrazovanju koje utječu na stabilnost i kontinuitet u igračkim postavama. Unatoč svim izazovima, optimizam za nastavak sezone je velik, a ambicija za daljnje napredovanje u viši rang natjecanja jasno je izražena.

– Kako je protekao dosadašnji dio sezone? Jeste li zadovoljni ostvarenim rezultatima?

Dosadašnji dio sezone protekao je odlično. Sezonu smo započeli u listopadu 2024. godine sa svim generacijama. Zadovoljni smo jako sa rezultatima i napredovanjem sa svim ekipama od onih koje se već natječu do onih koje pripremamo za natjecanja. Vjerujemo da će ova sezona biti jako dobra za klub.

– Koliko se ekipa trenutno natječe i u kojim ligama?

Najveća liga u kojoj se klub natječe je 3. HOL regija sjever u skupini istok gdje smo licencirali dvije seniorske ekipe. ŽOK Čazma 1 je sastav od najstarijih igračica gdje trenutno imamo 18 igračica koje se natječu u spomenutoj ligi i drže čvrsto prvo mjesto, tu se usuđujemo samouvjereno reći da će i ostati. ŽOK Čazma 2 se sastoji od malo mlađih igračica, njih ukupno 24 između 11-14 godina, za koje želimo da stječu ove godine iskustvo u ligi te imamo itekako velike nade i očekivanja. Imamo sastav od mlađih kadetkinja koje se natječu u prvenstvu županije i koliko se usudimo prognozirati rezultate za sada se čini da će biti prve u županiji. Uz to imamo sastav male odbojke i dvije ekipe mini odbojke koje također se natječu u županijskom prvenstvu. Sastav male odbojke je na čvrstom drugom mjestu, a prva ekipa minica snažno drži prvo mjesto u županiji, a druga ekipa su najmanje igračice 7-9 godina, početnice, koje također pripremamo za iduću godinu gdje će se nastaviti natjecati u istoj kategoriji i vjerujemo da će to biti jedna borbena ekipa što se itekako na njima jako vidi. Moram priznati da me od cijelog igračkog i trenerskog iskustva trenutno sada najviše veseli kada vidim te najmanje djevojčice kako se bore, napreduju i vesele.

– Koliko djece trenira u školi odbojke i kakav je interes za upis novih članova?

Škola odbojke ove godine ima oko 25 novih članova, djevojčice između 10 i 14 godina. Djevojčice lijepo napreduju i njih pripremamo da iduće godine se pridruže natjecanjima. Upis novih članova je uvijek prije početka sezone, prije nego što počnu natjecanja i obično je to u kolovozu ili rujnu. Tada vidimo koliko imamo novih članova, kojih su uzrasta, potrebno ih je licencirati, proči liječničke preglede i ostalu administraciju koju moramo odraditi da bi se djevojčice mogle natjecati. Tada ih možemo trenirati u skupini kojoj pripadaju i da se zajedno uigraju kao ekipa. Moguće je ponekad da naknadno se netko upiše u klub, ali je malo teže onda dostići ostatak ekipe, naročito ako je riječ o starijoj dobi. Planiramo ove godine tijekom upisa u rujnu u školi prezentirati odbojku i koliko taj sport može utjecati na razvoj djece. Idealno bi bilo da krenu što prije trenirati pa bi recimo to bilo dobro sa 7-8 godina. Sad postoje već lige sa tim uzrastima, djevojčice se natječu i definitivno se osjeti koliko brže i bolje usvajaju elemente igre ukoliko krenu u tako ranoj dobi.

– S kojim izazovima se najviše susrećete ove sezone?

Izazovi za klub postoje. Sa sveukupno oko 100tinjak djevojčica koje se natječu i treniraju, gdje imamo 7 ekipa, a vodimo ih samo dva trenera, Nenad Jančić i Tea Tišljar Premuž. Nadamo se naći u neko skorašnje vrijeme još jednu entuzijastičnu dušu da nam se pridruži. Definitivno nam je problem sponzorstvo. Odbojka u našem gradu nema sponzora, voljeli bismo da se to promjeni te da imamo neke veće financijske mogućnosti koje bi nam realizirale situacije poput opreme, dodatnih natjecanja, putovanja za neke turnire na kojima bismo mogli sudjelovati i slično. Imali smo sreću 2024. godine u lipnju gdje smo uspjeli organizirati sportsko ljetovanje za 40ak odbojkašica i odbojkaša uz pomoć nekoliko lokalnih tvrtki koje su sponzorirale dio tog ljetovanja. Djeci je to bilo prekrasno iskustvo i nadamo se da će nam to uspjeti i ove godine. Nadamo se jednako tako poboljšanju što se tiče srednjoškolskog obrazovanja, možda je to i najveći problem za sada. Naime, nakon osnovnoškolskog perioda velika večina djevojčica upisuje srednješkolsko obrazovanje van Čazme i tu ponekad dolazi do otežanih dolazaka na treninge, čak i odustajanja, a to je točno period kada počinju zaista igrati i biti spremne za ozbiljne utakmice i razvoj na terenu. Tako da tu najčešće ostajemo bez jako velikog broja igračica, a samim time i mogućnosti da igramo u večem rangu natjecanja.

– Kako ocjenjujete razvoj mladih igračica i igrača – ima li među njima potencijala za veće sportske uspjehe?

Naše igračice definitivno imaju jedan lijepi razvoj, sve dolazi na svoje mjesto kako vrijeme teče. Redoviti dolasci na treninge, disciplina, slušanje, zajednička suradnja i ljubav prema odbojci rezultiraju odličnim uspjehom i to se vidi. Sami razvoj igrača ovisi o više faktora, od odnosa sa ekipom, trenerima i podrškom od roditelja. Jedan jako bitan faktor koji utječe i bez dileme jesu roditelji koji će se pobrinuti da usade djetetu odgovornost prema obavezama kao što je treniranje nekog sporta. Tu treba imati i strpljenja, samodiscipline i jako puno truda. Nekako nam se dogodila ta sreća što evo imamo trenutno jako puno roditelja koji u tom pogledu surađuju sa klubom, vjeruju u nas trenere, imamo njihovu podršku i zajedno odgajamo tu djecu. Zahvalni smo im na tome i nadamo se da ćemo usaditi djeci ne samo ljubav prema odbojci nego općenito prema zdravom načinu života. Svakako imamo među igračicama potencijale za veće sportske uspjehe. Klub je već imao situaciju gdje nam je Ida Ivačević izrasla iz kluba i natjecala se u puno većim i ozbiljnijim ligama i klubovima, definitivno veliki ponos kluba.

– Kakvi su uvjeti za treninge i natjecanja? Imate li potrebnu infrastrukturu i podršku?

Klub trenutno koristi dvoranu Osnovne škole Čazma, jedina dvorana u kojoj imamo uvjete za trening i to besplatne budući da nam Grad Čazma to omogućuje, što se pokazuje itekako najboljom mogućnošću treniranja jer pokušavamo koliko to i nama trenerima omogućuje maksimalno iskoristiti termine za sve ekipe. Jedan je to veliki vjetar u leđa, a i rezultati su vidljivi. Osim prostora, dvorane, trenera i igrača jedan malo manje vidljiv čimbenik u funkcioniranju kluba su sudci. Poradili smo na tom području tako da klub trenutno ima dva regionalna sudca koji napreduju za veći rang natjecanja i pet gradskih sudaca za koje se nadamo da će imati ambicije za daljnje učenje i razvoj. To nam puno znači što financijski i organizacijski budući da bez sudaca nema utakmica.

– Kakvi su planovi kluba do kraja sezone? Ima li ambicija za plasman u viši rang ili sudjelovanje na nekim značajnijim turnirima?

Svakako smo već napravili rezime ciljeva. Bez dileme prva ekipa kluba će biti prva u 3.HOL svoje skupine te nas čekaju kvalifikacije za viši rang natjecanja, u tom slučaju bi to bila 2.HOL, budući da nam se vraća nekolicina seniorki svakako ćemo to iskoristiti za viši rang, na taj način će i mlađe igračice u toj postavi steči jedno iskustvo i vidjeti jaču i ljepšu odbojku. Mlađe kategorije, odnosno mlađe kadetkinje i mini odbojkašice s obzirom na prva mjesta će ići dalje na regionalna natjecanja pa ćemo vidjeti što ćemo tamo postići, svakako je to jedan veliki uspjeh budući da imamo u konkurenciji puno veće gradove i klubove protiv kojih igramo, koji imaju puno veći broj djece i samim time selekciju ekipa, u biti među svim konkurentima Čazma je najmanji grad. Ove sezone uspjeli smo organizirati prekrasan božićni turnir krajem prosinca za najmlađe igračice kluba te smo ugostili nekoliko klubova, moramo priznati da je bilo prekrasno gledati i sudjelovati na takvom turniru. Vidjet ćemo da li će biti mogućnosti organizirati opet tako nešto na proljeće budući da osim financijskog troška, tu je riječ i o organizaciji sa gostima te se svi moramo uskladiti sa ostalim natjecanjim koja postoje, tj. pronaći rupu u rasporedu da bi se ponovno mogli svi sastati. Večina klubova ima iste trenere za više kategorija tako da smo mi kao treneri najčešće svaki vikend zauzeti barem sa jednom ekipom na nekom natjecanju, ako ne i više, tako da nam vikendi najčešće prelete u dvoranama.

– Postoji li nešto što biste željeli istaknuti, a smatrate važnim za rad kluba i buduće uspjehe?

Važna stavka za funkcioniranje kluba je i podrška okoline. Zahvalni smo ljudima koji nas podržavaju i vjeruju u naš rad. Odbojka je sport koji se uči godinama i važno nam je da su djeca i roditelji strpljivi i shvaćaju da uz redovite dolaske treba vremena da bi se stvorila igračica. Svakako pitanje srednjoškolskog obrazovanja utječe na klub tako da po tom pitanju vrlo je važno da se situacija na tom području poboljša, tada bi nam ostajalo puno više igračica, bez obzira što smo mali grad, imamo jako veliki potencijal.