Pampas trava (Cortaderia selloana) sve je popularnija zbog svog atraktivnog izgleda, no stručnjaci upozoravaju na njezine brojne negativne strane koje mogu nadmašiti estetsku vrijednost.

Invazivna priroda i ekološke prijetnje

Ova dekorativna biljka porijeklom iz Južne Amerike poznata je po svojoj invazivnosti. Jedna biljka može proizvesti do 840.000 sjemenki koje vjetar lako raznosi na velike udaljenosti, što rezultira agresivnim širenjem i potiskivanjem autohtonih biljnih vrsta. Zbog toga je Francuska 2023. godine stavila pampas travu na crnu listu, a njezina sadnja zabranjena je i na Novom Zelandu te Havajima. Prema francuskom zakonu o okolišu, kazne za uzgoj ili distribuciju ove biljke mogu doseći do 150.000 eura i tri godine zatvora.

Opasnosti za okoliš i zdravlje

Osim što ugrožava bioraznolikost, pampas trava predstavlja i druge rizike:

Agresivno širenje i istiskivanje autohtonih biljaka: Pampas trava je izuzetno invazivna vrsta koja se brzo širi i potiskuje lokalnu vegetaciju. Jedna biljka može proizvesti i do 840.000 sjemenki koje vjetar lako raznosi na velike udaljenosti1.

Visoka zapaljivost i opasnost od požara: Suhe stabljike pampas trave lako se zapale, posebno tijekom vrućih ljetnih mjeseci. Gusto posađene skupine ove trave predstavljaju ozbiljnu opasnost od požara1.

Potreba za zaštitom pri rukovanju: Oštri listovi pampas trave mogu uzrokovati duboke posjekotine na koži. Pri održavanju ove biljke potrebno je nositi zaštitnu odjeću i rukavice.

Mijenjanje sastava tla: Istraživanja su pokazala da pampas trava smanjuje razinu dušika u tlu i mijenja njegov sastav, što negativno utječe na druge biljke.

Nepredvidiv izgled iz sjemena: Biljke uzgojene iz sjemena često ne nalikuju roditeljskoj biljci i mogu imati manje atraktivne muške cvjetove umjesto ženskih.

Teško iskorjenjivanje: Jednom kad se ukorijeni, pampas travu je vrlo teško iskorijeniti. Čak i mali komadići korijena mogu ponovno izrasti.

Smanjenje bioraznolikosti: Širenjem pampas trave smanjuje se stanište za autohtone biljke i životinje, što negativno utječe na lokalni ekosustav..

Izazivanje alergija: Pelud pampas trave može izazvati alergijske reakcije poput kašljanja, kihanja i iritacije očiju.

Neprikladno za mnoge vrtove: Zbog svoje veličine i brzog širenja, pampas trava nije pogodna za manje vrtove i može se proširiti na susjedne parcele.

Privlačenje štetočina: Gusti buseni pampas trave pružaju sklonište zmijama, štakorima i drugim neželjenim životinjama.

Preporuke stručnjaka

S obzirom na navedene rizike, stručnjaci savjetuju izbjegavanje sadnje pampas trave. Umjesto nje, preporučuje se odabir autohtonih ukrasnih trava koje su jednako estetski privlačne, ali bez negativnih ekoloških posljedica.

Unatoč svojoj ljepoti, pampas trava nosi sa sobom značajne ekološke i zdravstvene rizike. Odabir alternativnih biljaka može doprinijeti očuvanju lokalne bioraznolikosti i sigurnosti okoliša, piše tportal.hr.