Foto/Pixabay

Broj oboljelih od gripe u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji raste iz tjedna u tjedan. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, od 30. rujna 2024. do 2. veljače 2025. evidentirano je 245 prijavljenih slučajeva gripe. Najveći broj oboljelih bilježi se u Bjelovaru, a među najpogođenijima su školska djeca.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije Vedran Trupac ističe da je županija ove godine dobila 10.500 doza cjepiva protiv gripe, koje su distribuirane liječnicima obiteljske medicine. Točan broj cijepljenih osoba još nije poznat jer podaci pristižu i obrađuju se, no u samom Zavodu dosad se cijepilo oko 1.300 osoba.

Stručnjaci upozoravaju da, unatoč već započetoj epidemiji, cijepljenje i dalje ima smisla. Očekuje se da će broj oboljelih rasti do sredine veljače, pa se svi zainteresirani još uvijek mogu cijepiti kod svojih liječnika obiteljske medicine ili zatražiti cjepivo putem Zavoda za javno zdravstvo.

Uz gripu, porast broja slučajeva respiratornog sincicijskog virusa

Uz gripu, liječnici bilježe i porast broja slučajeva respiratornog sincicijskog virusa (RSV), koji ove godine nije prisutan samo kod djece, već se bilježe i slučajevi kod odraslih. Ovaj virus uzrokuje infekcije dišnog sustava, a posebno je opasan za imunokompromitirane pacijente i starije osobe. Simptomi RSV-a slični su gripi, pa je važno na vrijeme postaviti dijagnozu i pravovremeno djelovati.

Liječnici su obaviješteni o porastu slučajeva RSV-a te se pacijenti upućuju na dodatne testove kako bi se razlikovala ova infekcija od gripe. Osim PCR tehnike, koriste se i brzi imunokromatografski testovi koji omogućuju brže prepoznavanje virusa.

Stručnjaci naglašavaju kako antibiotici nemaju učinka na virusne infekcije te se koriste samo u slučaju bakterijskih komplikacija. Stoga je važno da pacijenti kod prvih simptoma potraže savjet liječnika, kako bi se utvrdio uzrok bolesti i spriječile moguće komplikacije.

Unatoč sezonskom porastu respiratornih infekcija, liječnici podsjećaju na važnost preventivnih mjera – od cijepljenja do osnovnih higijenskih navika poput redovitog pranja ruku, prozračivanja prostorija i izbjegavanja bliskog kontakta s oboljelima.