U Čazmi je održan tradicionalni susret gradonačelnika Dinka Piraka sa župnicima Čazmanskog dekanata, koji upravljaju župama i skrbe o sakralnim objektima na području grada. Tijekom susreta gradonačelnik Pirak istaknuo je važnost suradnje između gradskih vlasti i predstavnika Crkve, koja se ogleda u zajedničkoj brizi za građane i očuvanje kulturne baštine.
– Drago mi je da smo se, kao i svake godine, okupili s našim župnicima. Blagdani su iza nas, a red je da se u prvom mjesecu ponovno nađemo i porazgovaramo o međusobnoj suradnji između gradskih vlasti i onih koji predstavljaju duhovnu snagu naših župa – kazao je Pirak, dodajući da grad Čazma ima šest župa te da se posebna pažnja posvećuje obnovi i očuvanju sakralnih objekata, uključujući i župnu crkvu u Čazmi, čija obnova je u tijeku.
Dekan Čazmanskog dekanata i župnik u Čazmi i Dapcima, prečasni Dubravko Lauš, na susretu s gradonačelnikom Pirakom osvrnuo se na napredak u obnovi župne crkve svete Marije Magdalene u Čazmi. Naglasio je da je obnova izuzetno zahtjevan proces koji traje godinama i provodi se fazno, u skladu sa sredstvima osiguranima od strane Ministarstva kulture, grada i prilozima vjernika.
– Crkva je velika, veća od dvije ili tri prosječne župne crkve, pa su i radovi financijski vrlo zahtjevni. Prošle godine uspjeli smo u potpunosti promijeniti krovište, što je bio prioritet s obzirom na vremenske ekstreme koji su sve češći. Obnovili smo južni zvonik, statički ga osigurali, vratili križ i djelomično uredili fasadu – istaknuo je Lauš, dodajući da je za završetak obnove preostalo urediti sjeverni zvonik, vanjsku fasadu te prozore kako bi se crkva vratila u svoj izvorni, povijesni oblik iz 13. stoljeća.

Osim vanjskih radova, paralelno se provodi obnova unutarnjeg dijela crkve, uključujući glavni oltar i propovjedaonicu, kao i bočne oltare.
– Sredstvima Grada, između ostalog, ove smo godine uspjeli nabaviti i novo zvono, tako da sada naš zvonik ima pet zvona, a njihova harmonija dodatno oplemenjuje zvuk Crkve – kazao je prečasni Lauš, zahvalivši gradonačelniku Piraku na kontinuiranoj podršci u obnovi sakralnih objekata.
Dekan Lauš osvrnuo se i na stanje župe u Dapcima, istaknuvši kako ta crkva, za razliku od župne crkve u Čazmi, nije zaštićeno kulturno dobro te je riječ o novijoj građevini.
– Crkva u Dapcima je u dobrom stanju i trenutno nema potrebe za većim zahvatima ili intervencijama. Glavni oltar obnovljen je prije nekoliko godina, a i unutrašnjost je tada uređena. S obzirom na smanjenje broja stanovnika, jer župa sada broji manje od tisuću ljudi, redoviti pastoral se nastavlja, a crkva zadovoljava sve potrebe zajednice – pojasnio je.
Dodao je kako, unatoč manjku svećenika u biskupiji, župljani u Dapcima nisu zakinuti za pastoralnu skrb, budući da župa ima vlastitu župnu kuću i redovite aktivnosti.

Župnik Krunoslav Detić osvrnuo se na važnost suradnje Grada Čazme i župa, posebno u očuvanju i održavanju crkvenih objekata koji, osim kulturnog, imaju i značajan duhovni i društveni karakter. Posebno je istaknuo radove na kapeli u Prnjarovcu, gdje su prošle godine izvedeni zahvati na drenaži i odvodnji oborinskih voda.
Prema njegovim riječima, ovi radovi predstavljaju tek početak uređenja tog objekta, a cilj je osigurati njegovu dugotrajnu funkcionalnost i prikladnost za potrebe zajednice. Zahvalio je na podršci Grada, istaknuvši važnost kontinuirane suradnje na sličnim projektima koji doprinose očuvanju sakralnih objekata.
Župnik u Dragancu, vlč. Srećko Marić, osvrnuo se na stanje u župi i planove za obnovu crkvenih objekata, ističući važnost suradnje s Gradom i zajednicom. Nakon što je preuzeo župu prije godinu dana, posvetio se analizi potreba i prioriteta.
– Crkva je dobro uređena iznutra i izvana, no župni stan, koji je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, zahtijeva značajne zahvate, kako unutarnje tako i vanjske. Isto tako u crkvi u Bojani započeti su radovi na obnovi – rekao je vlč. Marić, naglasivši kako je prioritet u idućem razdoblju stručno sanirati krovište crkve u Gornjem Dragancu, koje trenutno uzrokuje prokišnjavanje.

Dodao je kako župa, iako mala s oko 1.200 stanovnika, ima aktivan pastoralni život, a rad s djecom, krizmanicima i ministrantima donosi radost i optimizam. Plan mu je u idućih desetak godina, koliko planira ostati na toj službi, dovršiti obnovu župnog stana i crkvenih objekata kako bi njegov nasljednik zatekao bolje uvjete za rad i život.
Župnik u Vrtlinskoj Stjepan Levanić, koji predvodi župu čiji se dijelovi prostiru prema Čazmi, Sisku i Ivanić-Gradu, osvrnuo se na specifičnosti svoje župe i iskustva u pastoralu tijekom posljednjih godina službe.
– Riječ je o manjoj župi, ali moram pohvaliti ljude, zaista su dobri i susretljivi. Šale uvijek prate svećenike, pa mi je nedavno netko rekao da se priča kako sam puno radio u prijašnjim župama, ali da mi godine sada brane raditi – kazao je župnik kroz smijeh, ističući kako su radost i humor sastavni dio njegovog djelovanja među ljudima.
Vlč. Ivica Tomak, župni upravitelj župe Gornji Miklouš, osvrnuo se na dosadašnju suradnju s Gradom Čazmom, istaknuvši važnost potpore lokalne zajednice i župljana u očuvanju i obnovi crkvenih objekata.
Naglasio je kako je prošle godine sanirano krovište crkvene lađe, oštećeno u nevremenu, dok je zvonik privremeno osiguran kako bi se spriječilo prokišnjavanje. Zahvaljujući donacijama, pripremljen je materijal za obnovu krovišta župnog stana, a radovi bi trebali biti završeni do Uskrsa, čime će se riješiti jedan od problema župe.
Tomak je posebno istaknuo crkvu u Martincu kao kulturni dragulj koji zaslužuje veću pažnju nadležnih institucija, budući da dosadašnji dopisi nisu urodili odgovorima ili konkretnim koracima.
– Što se tiče groblja u Mikloušu, nadamo se da će u skoroj budućnosti biti moguće postaviti nadstrešnicu i urediti ogradu, kako bi prostor bio primjereniji – zaključio je vlč. Tomak, zahvalivši gradonačelniku Piraku na dosadašnjoj pomoći i podršci.