Foto/Pixabay

Od 1. siječnja 2025. godine mijenjaju se uvjeti za odlazak žena u mirovinu u Hrvatskoj. Prema novim pravilima, žene će moći ostvariti pravo na starosnu mirovinu s navršenih 63 godine i devet mjeseci života, uz najmanje 15 godina mirovinskog staža. Ovo predstavlja povećanje dobne granice za tri mjeseca u odnosu na prethodnu godinu, u skladu s planom postupnog izjednačavanja uvjeta za umirovljenje žena i muškaraca do 2030. godine, kada će oba spola odlaziti u starosnu mirovinu sa 65 godina života, piše mirovina.hr.

Što se tiče prijevremene starosne mirovine, žene će od početka 2025. godine moći ostvariti to pravo s navršenih 58 godina i devet mjeseci života, uz uvjet od najmanje 33 godine i devet mjeseci mirovinskog staža. I ovdje je došlo do povećanja dobne granice i potrebnog staža za tri mjeseca u odnosu na prethodnu godinu. Ova postupna povećanja provode se kako bi se do 2030. godine izjednačili uvjeti za prijevremenu mirovinu za žene i muškarce, kada će oba spola moći ići u prijevremenu mirovinu s navršenih 60 godina života i 35 godina staža.

Važno je napomenuti da prijevremena starosna mirovina podliježe trajnom umanjenju, tzv. penalizaciji, koja iznosi 0,2% za svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije propisane starosne dobi. Maksimalno umanjenje može iznositi do 12% za pet godina ranijeg umirovljenja. S druge strane, nastavak rada nakon ispunjenja uvjeta za starosnu mirovinu može donijeti povećanje mirovine kroz bonifikaciju, koja iznosi 0,45% za svaki mjesec duljeg rada, do maksimalno 27% za pet godina. Za ostvarenje bonifikacije potrebno je imati najmanje 35 godina staža.

Također, postoji mogućnost odlaska u starosnu mirovinu za dugogodišnje osiguranike s navršenih 60 godina života i 41 godinom staža, bez obzira na spol. Ova mirovina ne podliježe umanjenju, ali je važno napomenuti da se uvjeti za ovu kategoriju mogu mijenjati, stoga je preporučljivo pratiti najnovije informacije i savjetovati se s nadležnim institucijama.

Za detaljnije informacije i osobne savjete preporučuje se obratiti Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) ili posjetiti njihovu službenu web stranicu.