Blagdan svetog Stjepana, koji se obilježava 26. prosinca, dan je s posebnim značenjem u kršćanskoj tradiciji. Sveti Stjepan poznat je kao prvi kršćanski mučenik, a njegova priča simbolizira nepokolebljivu vjeru i hrabrost pred progonima.
Sveti Stjepan – Prvi mučenik kršćanstva
Prema Novom zavjetu, Stjepan je bio jedan od sedmorice đakona koje su apostoli izabrali kako bi pomagali zajednici u svakodnevnim poslovima i brinuli o siromašnima. Njegova predanost vjeri i neumorno propovijedanje izazvali su neprijateljstvo među nekim Židovima koji su ga lažno optužili za bogohuljenje. Stjepan je osuđen i kamenovan, postavši prvi kršćanin koji je položio život za svoju vjeru. Njegova posljednja molitva, u kojoj traži oprost za svoje progonitelje, svjedoči o dubokoj duhovnosti i odanosti Kristovu nauku.
Simbolika i tradicija
Blagdan svetog Stjepana nosi simboliku služenja, milosrđa i solidarnosti. U mnogim zemljama, uključujući Hrvatsku, ovaj se dan povezuje s dobrotvornim djelima i brigom za bližnje. Povijesno gledano, tradicija darivanja siromašnima na ovaj dan bila je snažno prisutna, a u nekim krajevima do danas se održava običaj dijeljenja hrane i pomoći potrebitima.
Sveti Stjepan u hrvatskoj tradiciji
U Hrvatskoj je blagdan svetog Stjepana neradni dan, što omogućava obiteljima da se okupe i nastave blagdansko slavlje. U nekim krajevima, osobito u ruralnim sredinama, običaji uključuju blagoslov kuća i polja te molitve za plodnu godinu. Također, u mnogim crkvama održavaju se svečane mise u čast svetom Stjepanu.
Sveti Stjepan ima posebno mjesto i u hrvatskom kalendaru imendana. Brojni vjernici, posebno oni koji nose ime Stjepan, Stipe, Stipan, Štefica ili Štefanija, slave svoj imendan upravo na ovaj dan.
Aktualna poruka blagdana
Iako se blagdan svetog Stjepana temelji na događajima iz prvih dana kršćanstva, njegova poruka ostaje univerzalna. U suvremenom kontekstu podsjeća nas na važnost solidarnosti, ljubavi prema bližnjima i hrabrosti u očuvanju vlastitih uvjerenja, čak i kada se suočavamo s izazovima.
Proslava svetog Stjepana tako predstavlja nastavak božićnog duha, nudeći priliku za promišljanje o vrijednostima koje nosimo kroz svakodnevni život i njihovoj ulozi u izgradnji bolje zajednice.