Centar za kulturu Čazma obilježio je 60 godina djelovanja svečanim programom i predstavljanjem online izložbe „Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu (1964.–2024.)“. Izložba autorice, kustosice Marine Junger Sokolović, dokumentira povijest ove središnje kulturne ustanove Grada Čazme od njenog osnutka do danas.

Pogled u povijest: Od Narodnog sveučilišta do Centra za kulturu

Otvorenje izložbe popraćeno je govorom kustosice Marine Junger Sokolović, koja je predstavila razvoj ustanove od njenog osnutka 1964. godine kao Narodnog sveučilišta Čazma.

– S obzirom na to da je Centar za kulturu Čazma pravni sljednik Narodnog sveučilišta, danas govorimo o tradiciji dugoj 60 godina, odnosno o našem rođendanu, kazala je Junger Sokolović.

Izložba je postavljena kronološki i kroz dokumente, fotografije i predmete iz fundusa Gradskog muzeja prikazuje ključne trenutke u povijesti ustanove. Od početnih obrazovnih djelatnosti i kulturnih programa do statusa kulturnog središta grada, izložba obuhvaća sve promjene u nazivima i djelatnostima ustanove – od Narodnog sveučilišta Čazma (1964.) do današnjeg Centra za kulturu Čazma (2007.).

– Materijali za izložbu prikupljeni su iz privatnih arhiva, sačuvanih dokumenata Centra, Gradske knjižnice Slavko Kolar, Državnog arhiva u Bjelovaru i drugih izvora, naglasila je kustosica, dodajući kako su posebno obrađena desetljeća intenzivnog razvoja – od osamostaljenja školskih i kulturnih djelatnosti sedamdesetih i osamdesetih godina, do suvremenih programa koji uključuju muzejske zbirke, izložbe i kulturne manifestacije.

Sadašnjost i budućnost Centra

Ravnateljica Centra za kulturu, dr. sc. Maja Cepetić Rogić, osvrnula se na aktualne aktivnosti ustanove i njezinu ulogu u životu lokalne zajednice.

– Centar za kulturu Čazma danas kao osnovnu djelatnost ima onu muzejsku, uz to kroz svoj rad organizira i promiče sve vidove kulturno-umjetničkog stvaralaštva. Godišnje organiziramo sedam izložbi, četiri do pet koncerata klasične glazbe, sedam do osam predstava za djecu i odrasle te razna popularna predavanja te u svojoj nakladi otisne dvije do tri stručne publikacije vezane uz zavičajnu povijest i kulturu, istaknula je Cepetić Rogić.

Uz redovite programe, Centar sudjeluje u međunarodnim projektima poput kulturne rute Vijeća Europe Transromanica, dok je Gradski muzej trenutno u procesu energetske i konstruktivne obnove, financirane bespovratnim sredstvima u iznosu od preko dva milijuna eura.

– Cilj nam je do kraja desetljeća imati suvremeni muzej s reprezentativnim stalnim postavom koji će na dostojan način prikazivati bogatu povijest našega grada, dodala je ravnateljica.

Gradonačelnik o značaju kulture

Gradonačelnik Čazme Dinko Pirak istaknuo je kako je kultura ključna za prepoznatljivost grada.

– Centar za kulturu nositelj je naše bogate povijesti i tradicije, a njezino djelovanje važno je za očuvanje kulturnog identiteta, kazao je Pirak.

Uz projekte obnove muzeja, gradonačelnik je naglasio i gradnju novog kulturnog centra, financiranog sredstvima Europske unije.

– Često nas pitaju zašto ulažemo u kulturne objekte. Europski novac je ciljan, a mi se javljamo na svaki natječaj koji možemo. Ne propuštamo ni jedan, tako i sada, gradimo kulturni centar. Vjerujem da ćemo imati nešto lijepo i na ponos svih nas i da će buduće generacije moći upravljati tim resursima koje ovdje imamo, zaključio je Pirak.

Pohvale iz Bjelovarsko-bilogorske županije

Ispred Bjelovarsko-bilogorske županije resorna pročelnica Andrea Prugovečki Klepac pohvalila je rad djelatnika Centra za kulturu, istaknuvši njegov značaj za grad i županiju i dodala je kako je Centar važan ne samo za grad već i za županiju i Republiku Hrvatsku, osobito u kontekstu kulturnog turizma i europskih projekata.