Zašto se ne smijemo na fotografijama za putovnice kao na drugim slikama? Odgovor leži u zahtjevima tehnologije i međunarodne sigurnosti.
Glavni razlog zabrane osmijeha je prilagodba biometrijskoj tehnologiji prepoznavanja lica, koja se koristi na aerodromima i graničnim prijelazima. Na mnogim granicama računala, a ne službenici, skeniraju putovnice i uspoređuju fotografije s licima putnika. I dok ljudi lako prepoznaju jedni druge bez obzira na izraz lica, softverima su potrebni precizni uvjeti kako bi pouzdano radili.
Biometrijski algoritmi ne funkcioniraju poput ljudskog oka – za usporedbu 3D lica s 2D fotografijom oslanjaju se na točna mjerenja specifičnih crta lica. To uključuje udaljenost između očiju, nosa, usta i drugih ključnih točaka. Osmijeh može promijeniti proporcije lica i time otežati analizu. Na primjer, širok osmijeh s vidljivim zubima može zamagliti konture lica, otežati prepoznavanje boje očiju ili poremetiti simetriju koju softver analizira.
Kako bi tehnologija prepoznavanja lica bila učinkovita, važno je da fotografija prikazuje neutralan izraz lica. Time se osigurava dosljednost i preciznost u identifikaciji, što je ključno s obzirom na široku primjenu biometrijske tehnologije na graničnim prijelazima diljem svijeta, prenosi N1.