U Domu kulture u Bjelovaru, 14. studenog obilježena je 150. obljetnica organiziranog gospodarenja šumama na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Skup je otvorio Ivan Cug, voditelj Uprave šuma, Podružnice Bjelovar, istaknuvši izazove s kojima se suočavaju šumari u vremenu ubrzanih klimatskih promjena.
– Šumari obavljaju zahtjevan posao na otvorenom, stalno podložni javnoj procjeni i kritici, slično kao i političari, rekao je Cug, naglašavajući važnost javnog razumijevanja principa gospodarenja šumama.
Jedan od projekata koji promovira šumarsku struku je dugogodišnja tradicija izložbe „Šuma okom šumara.” Ova izložba putuje Hrvatskom i povremeno inozemstvom, predstavljajući rad šumara, a svojevremeno je izlagana u Ujedinjenim narodima i Europskoj uniji, čime se naglašava globalna važnost očuvanja šumskih resursa.
Unatoč naporima, šumarska struka suočava se s kritikama zbog sječe zrelih šuma, naročito na Bilogori, gdje su se pojavili prigovori o pretjeranom krčenju. Cug je istaknuo da je riječ o planskoj obnovi starih bukovih sastojina, prema stručnoj procjeni i postupnim lokalnim sječama, te naglasio kako su pritisci i financijski izazovi oblikovali trenutne operativne planove. Istovremeno, pojasnio je da su mjere zaštite u NATURA zonama i izvan njih dovele do restrikcija koje mogu rezultirati gubitkom značajnih količina drvne mase i negativnim utjecajem na šumske ekosustave.
Obilježavanju obljetnice pridružio se i župan Marko Marušić, koji je istaknuo povijesnu važnost šuma za županiju te njihov utjecaj na lokalno gospodarstvo. Uprava šuma Bjelovar upravlja sa 123 tisuće hektara šuma, a godišnja sječa iznosi oko 650 tisuća kubika drvne mase, koja se koristi za drvnu industriju i lokalnu opskrbu.
– Šumarska djelatnost iznimno je važna za našu županiju, ne samo ekonomski, već i ekološki, rekao je Marušić, dodajući da lokalne jedinice samouprave koriste prihode od šumskog doprinosa za razvoj komunalne infrastrukture.
Naglašeno je da klimatske promjene nameću odgovornost prema budućim generacijama, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih nepogoda koje su sve češće. U svom zaključku, Marušić je čestitao šumarima na njihovoj dugogodišnjoj predanosti i doprinosu održivom razvoju šumarstva, naglasivši važnost očuvanja šuma kao ključnog resursa za budućnost.