U samom središtu Bjelovara, na Trgu hrvatskih branitelja 15, u tijeku je završna faza obnove zgrade čiji će primarni cilj biti razvijanje poduzetništva, a u sklopu koje će biti i Centar za cjeloživotno učenje i kulturu (CUK).

Ova zgrada, poznata pod nazivom „petnaestica“, ozbiljno je oštećena u seriji potresa s epicentrom u Sisačko-moslavačkoj županiji, osobito u razornom potresu 29. prosinca 2020. Uslijed oštećenja, grad Bjelovar pokrenuo je sveobuhvatnu obnovu te iskoristio priliku ne samo za sanaciju, već i za prenamjenu zgrade u centar koji će imati javnu namjenu.

Od poslovne zgrade do središta obrazovanja i kulture

“Ovo je još jedna u nizu zgrada koja se u Bjelovaru obnavlja i koja će biti potpuno obnovljena. Mi smo već prošle godine započeli s konstruktivnom obnovom te zgrade. Ona nije zaštićena kao povijesno kulturno blago, ali se nalazi u spomenički zaštićenoj jezgri užeg centra grada”, pojašnjava gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak odajući da zgrada kao takva, neće imati neku kulturnu i baštinsku vrijednost, ali će biti jedno ambijentalno zdanje koje će dodatno doprinijeti vizuri Bjelovar.

„U svakom slučaju, vidite da se jedan dio pokušava vratiti kako je ta zgrada prije dvjestotinjak godina izgledala. Prije nekoliko desetljeća obnavljana je u drugačijem stilu, a sada pokušavamo vratiti njezinu ambijentalnu vrijednost. U idućih nekoliko mjeseci završit ćemo obnovu”, ističe gradonačelnik napominjući i da se tijekom obnove puno računa vodilo i o budućoj energetskoj učinkovitosti.

„Nakon dovršetka radova, primarni, temeljni smisao ove zgrade bit će biti razvijanje poduzetništva. Tu će biti naš Tehnološki park, a jedan dio će biti za Centar za učenje u kulturi”, pojašnjava gradonačelnik.

Konstrukcijska i energetska obnova

Grad Bjelovar za ovaj projekt dobio je bespovratna sredstva od Ministarstva kulture, a obnova podrazumijeva i transformaciju prostora iz poslovne namjene u društvenu, pri čemu se posebna pažnja posvećuje prilagodbi prostora za edukativne i kulturne sadržaje.

Prema dostupnim informacijama, novi CUK će imati prostorije za učionice, urede i popratne sadržaje prilagođene potrebama svih korisnika i zaposlenika. Ravnateljica CUK-a Ivana Hrpalo ističe da će ovaj suvremeni prostor omogućiti kvalitetnije uvjete za rad i pružiti dodatne mogućnosti za organizaciju radionica i edukacija u više učionica, čime će se povećati dostupnost programa za građane svih dobnih skupina.

Uz konstrukcijsku obnovu koja će zgradu učiniti otpornijom na potrese, uvode se i najviši standardi energetske učinkovitosti. Naime, projektom je predviđeno smanjenje godišnje potrošnje toplinske energije za grijanje za najmanje 30 posto u odnosu na stanje prije obnove, što predstavlja značajan korak prema održivijem upravljanju javnim prostorima. Osim što će time smanjiti troškove energije, obnova je prilagođena modernim zahtjevima za zelenu tranziciju, čime Bjelovar doprinosi zaštiti okoliša i odgovornom korištenju resursa.

CUK Bjelovar: Širenje obrazovnih i kulturnih programa

Radovi na obnovi obuhvaćaju niz građevinskih, završno-obrtničkih i instalaterskih zahvata, kao što je dodavanje pregradnih zidova za bolju organizaciju sanitarnih čvorova te otvaranje novih prolaza radi lakšeg kretanja unutar zgrade. Na ovaj način postiže se funkcionalna organizacija prostora koja olakšava korištenje objekta u svim njegovim dijelovima.

S proširenjem prostora u obnovljenoj zgradi, CUK će moći ponuditi još više obrazovnih sadržaja. Ravnateljica Hrpalo ističe da će veći broj učionica omogućiti fleksibilnije termine za polaznike, koji često dolaze nakon radnog vremena, a sve više programa može se realizirati bez potrebe za korištenjem vanjskih prostora.

Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih. Sadržaj članka je isključiva odgovornost Grada Bjelovara.