Foto/Pixabay

U sklopu podizanja razine sigurnosti u prometu te sprječavanja teških prometnih prekršaja, policijski službenici će tijekom vikenda uoči Martinja, kao i na sam dan proslave (11. studenoga), provoditi pojačane preventivno-represivne aktivnosti. Ove mjere imaju cilj smanjiti rizike povezane s vožnjom pod utjecajem alkohola, što je posebno važno s obzirom na očekivani veći broj sudionika u prometu koji će konzumirati alkoholna pića.

Fokus na ljudskom faktoru

Policija će se u svojim aktivnostima usmjeriti na ljudski faktor, koji predstavlja ključan element u sigurnosti cestovnog prometa. Kombinacija alkohola i vožnje smanjuje koordinaciju, sposobnost procjene i reakcije vozača, što povećava rizik od prometnih nesreća. Policija upozorava da vožnja pod utjecajem alkohola značajno smanjuje pozornost i otežava zadržavanje smjera kretanja vozila, stvarajući distrakciju koja vodi prema ozbiljnim posljedicama.

Detaljni pregledi i kontrole

Tijekom nadzora, policija će alkotestirati sve zaustavljene vozače, kontrolirati brzinu, korištenje sigurnosnog pojasa, te primjenu dječjih sjedalica i mobitela u vožnji. Akcije će se provoditi u noćnim i ranojutarnjim satima u dane vikenda, od 8. do 12. studenoga, na lokacijama s povećanim brojem prekršaja i nesreća uzrokovanih vožnjom pod utjecajem alkohola. Policijski kontrolni punktovi često će se mijenjati kako bi se osigurao sveobuhvatan nadzor.

Kazne za odbijanje testiranja

Policija upozorava vozače da odbijanje testiranja na alkohol i droge povlači za sobom visoke novčane kazne u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznu zatvora do 60 dana, kao i dodatne mjere zabrane upravljanja vozilom i prekršajne bodove. Osim toga, za vozače pod utjecajem opojnih sredstava koji odbiju testiranje, policija može odrediti smještanje u posebnu prostoriju ili premještanje vozila na određeno mjesto dok ne prestane djelovanje opojnog sredstva.

Statistika kao upozorenje

Prošlogodišnji podaci o Martinju pokazuju da je policija kontrolirala 6106 vozača, od čega je 618 bilo pod utjecajem alkohola, a osam ih je odbilo alkotestiranje. Najveći broj prekršitelja zabilježen je u dobnoj skupini od 31 do 40 godina, dok su najčešće zabilježene koncentracije alkohola bile između 0,5 i 1,0 g/kg.

Policija poziva sve vozače i aktivne sudionike u prometu da preuzmu odgovornost za vlastitu sigurnost i sigurnost drugih, te da se informiraju o zakonskim odredbama koje reguliraju vožnju pod utjecajem alkohola.