Foto/Pihabay

Danas je svjetski dan cappuccina! Ovaj omiljeni napitak, prepoznatljiv po svojoj bogatoj pjeni, nježnoj aromi i kremastoj teksturi, svoj je put do srca mnogih pronašao kao savršen spoj espressa, mlijeka i pjenice. Ali što zapravo čini cappuccino tako posebnim, i kako je postao globalni fenomen?

Kratka povijest cappuccina

Cappuccino, kao što mu samo ime sugerira, ima korijene u Italiji. Naziv potječe od riječi “cappuccio,” što znači “kapuljača” ili “pokrov,” a odnosi se na kapu od pjene koja prekriva kavu. Povijest cappuccina seže u kasne 1930-te kada su espresso aparati postali popularni u Italiji, no pravi procvat dolazi nakon Drugog svjetskog rata, kada je napitak osvojio europske, a potom i svjetske kavane.

Prema legendi, inspiraciju za ovaj napitak navodno su pronašli kapucinski fratri (Capuchin monks) po kojima je i nazvan, zbog sličnosti između boje napitka i njihovih smeđih habitus s kapuljačama. Ipak, prava popularnost cappuccina započinje tek s modernim strojevima za espresso, kada su kavane i barovi počeli razvijati prepoznatljivu pjenicu koja čini ovaj napitak posebnim.

Što čini cappuccino posebnim?

Osnova cappuccina je espresso, ali ono što ga izdvaja je sloj bogate mliječne pjene. Klasični omjer je 1/3 espresso, 1/3 mlijeko i 1/3 mliječna pjena, što daje savršen balans između jakog okusa kave i kremaste teksture. Upravo taj balans okusa i teksture čini cappuccino jedinstvenim doživljajem, što su mnogi prepoznali kao ritual koji upotpunjuje jutarnje i popodnevne pauze.

Jedan od zanimljivih aspekata cappuccina je način na koji se priprema mliječna pjena. Baristi koriste posebnu tehniku parenja mlijeka kako bi stvorili sitne mjehuriće zraka, koji su ključni za savršenu teksturu pjene. Dobar cappuccino mora imati glatku i čvrstu pjenu koja može držati šećer na površini nekoliko sekundi prije nego što počne tonuti – znak kvalitete i umijeća.

Cappuccino kroz različite kulture

Cappuccino se najviše konzumira u Italiji tijekom jutarnjih sati, obično kao dio doručka. Talijani tradicionalno ne piju cappuccino poslije 11 sati, vjerujući da kombinacija mlijeka i kave nije dobra za probavu kasnije tijekom dana. Međutim, u mnogim drugim zemljama cappuccino se konzumira cijeli dan, što je česta praksa u zapadnim kulturama koje su s vremenom razvile vlastite stilove pripreme i serviranja kave.

Osim klasičnog cappuccina, u različitim kulturama pojavili su se brojni varijeteti. Na primjer, “iced cappuccino” popularan je u Americi tijekom ljeta, dok u Aziji mnogi preferiraju cappuccino s dodatkom egzotičnih aroma poput matche ili začina poput kardamoma i cimeta.

Zanimljivosti o cappuccinu

  • Kava s umjetnošću: Umijeće crtanja po mliječnoj pjeni, poznato kao “latte art,” započelo je u Italiji, ali je pravu popularnost steklo u Americi 1980-ih. Danas mnogi baristi koriste cappuccino kao podlogu za kreativne uzorke, dodajući tako umjetničku dimenziju ovom napitku.
  • Prva mjesta na listi najpopularnijih napitaka: Cappuccino se često svrstava među tri najpopularnija napitka od kave u svijetu, uz espresso i latte. Njegova jednostavnost, ali i raznolikost u pripremi, čini ga savršenim odabirom za one koji žele uživati u balansiranom okusu kave.
  • Kalorijska vrijednost: Za razliku od drugih napitaka na bazi kave, cappuccino se smatra prilično niskokaloričnim ako se priprema bez dodanih šećera i aroma. Klasični cappuccino s mlijekom može imati oko 60-70 kalorija, što ga čini prikladnim izborom za one koji traže lagani, ali zasitni napitak.

Cappuccino danas

Današnji cappuccino prolazi kroz transformacije u modernim kafićima, od veganskih varijanti s biljnim mlijekom poput zobenog i bademovog do verzija s različitim dodacima i aromama. Ljubitelji kave sve više eksperimentiraju, unoseći inovacije u klasičnu formulu i stvarajući nove okuse koji spajaju tradiciju i suvremene trendove.

Uz ovu bogatu povijest i sve inovacije koje cappuccino nudi, jasno je zašto ga toliko volimo i zašto ima svoj poseban dan.