U Velikom Grđevcu je počela provedba besplatnih radionica koje je za svoje najmlađe mještane osigurala Općina. Prijavom na pilot projekt Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, za sufinanciranje provedbe edukativnih, kulturnih i sportskih aktivnosti djece predškolske dobi te učenika nižih razreda osnovne škole, Općini Veliki Grđevac odobrena su sredstva koje omogućuju provedbu čak pet novih aktivnosti – Male škole sporta, povijesne radionice „Mali istraživači“, video i likovne radionice, dok su najmlađi Velikogrđevčani, polaznici vrtića „Slatki potok“, dobili priliku da uče engleski jezik.
Općina je za provedbu zadužila Kulturni centar „Mato Lovrak“, u sve programe uključeno je stotinjak mališana, a radionice su već započele.
Radno je tako ovih dana i u velikogrđevačkom vrtiću, gdje su i vodstvo te ustanove i roditelji oduševljeni mogućnošću da njihovi mališani uče strani jezik, i to potpuno besplatno.
-Presretni smo što nam se pružila ovakva mogućnost. Mi smo mali vrtić i ponekad je teško pronaći predavača za ovakve aktivnosti. I ranije smo pokušavali organizirati ovakve aktivnosti, no tečajevi poput ovoga su vrlo skupi pa bismo, ako bi djeca i roditelji s vremenom odustali od učenja, bili u problemu. Tako da je ovo sjajna prilika na kojoj smo svi zahvalni – kaže ravnateljica Dječjeg vrtića „Slatki potok“ Ivana Pušić.
Oduševljeni su i roditelji.
-Moja kćer je uključena u program i jako joj je sviđa. Kod kuće nam ponavlja sve što je naučila na engleskom, malo i nas pokušava nešto naučiti, a stalno spominje svoju „teacher“ – priča nam Perica Markić, otac jedne malene polaznice.
A „teacher“ Marijana Popijač iz Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar, ima samo riječi hvale za svoje malene polaznike.
-Sjajni su, odlično su se snašli. Već smo naučili boje, neke brojalice, pjesmice i slično. U radu s djecom primjenjujem tzv. TPR metodu, odnosno Total Physical Respond metodu, što znači da sve učimo kroz igru i pokret, a oni obožavaju glumiti i kretati se – ističe Marijana Popijač, dodajući kako je učenje stranog jezika u vrtiću poželjno i važno jer djeca u toj dobi brže i lakše usvajaju nova znanja.
-Osim toga, odlično je što radimo u vrtićkom okruženju, gdje nema pritiska od ocjena i testova, sve učimo na zabavan način – kaže Popijač.
Za provedbu ove i ostale četiri aktivnosti Općina Veliki Grđevac je osigurala 22.725,00 eura. Načelnik Tomislav Pavlečić kaže kako je ovaj projekt nastavak ulaganja u povećanje kvalitete života na velikogrđevačkom području.
-Cilj nam je ovdje zadržati što više mladih obitelji, pa i privući nove. Već godinama imamo čitav niz mjera koje služe ostvarenju tog cilja, od naknada za novorođenčad, preko mjere za stambeno zbrinjavanje, do stipendiranja studenata i drugih potpora – ističe načelnik Pavlečić.
Dodaje kako mu je posebno drago što su u najnoviji program uključeni najmlađi stanovnici općine.
-Sretan sam što smo uspjeli realizirati projekt i što smo našoj djeci omogućili sudjelovanje u zanimljivim i raznolikim sadržajima, i to potpuno besplatno. Povratne informacije su odlične, za sve aktivnosti vlada veliki interes, što je još jedan dokaz da smo učinili pravu stvar – zaključuje načelnik Pavlečić.