Bjelovarska budnica tradicija moto okupljanja povodom Praznika rada službeno je upisana kao nematerijalno kulturno dobro u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Nakon mjeseci prikupljanja dokumentacije i prijave Ministarstvu kulture i medija prošle godine u prosincu, ovaj povijesni događaj sada ima institucionalno priznanje, čime je postignut ključni korak u očuvanju bjelovarske baštine.
Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak izrazio je zadovoljstvo postignućem na današnjoj konferenciji za medije, naglasivši važnost ovog procesa za grad.

– Prije svega, želim zahvaliti Igoru i svim članovima gradske uprave, kao i našim vanjskim suradnicima, Moto klubu i Državnom arhivu, s kojima smo zajednički radili na ovom projektu. Bio je to sveobuhvatan posao koji je Igor predvodio i koji je iznimno važan za našu zajednicu. Svi volimo isticati našu budnicu, ponosimo se njezinom dugom poviješću i posebnosti. Međutim, u Hrvatskoj često vrijedi pravilo – a gdje je službena potvrda? Da bi se budnica stvarno priznala, bilo je nužno institucionalizirati je, i upravo smo to sada postigli. Ovaj proces zahtijevao je mnogo vremena i truda. Uloženi napori omogućili su nam da budnica dobije svoj službeni status, postane institucionalizirana s jasno definiranim planom, programom i rasporedom. To je iznimno važno jer samo tako možemo osigurati financiranje i daljnji razvoj budnice, uključujući prijavu projekata vezanih uz nju na europske natječaje. S ovim službenim priznanjem, budnica više nije samo lokalni običaj; ona je sada nacionalno prepoznata kulturna baština Hrvatske, a otvara se mogućnost za njeno pozicioniranje na još višim razinama, rekao je Hrebak, istaknuvši da ovaj korak osigurava očuvanje budnice za idućih stotinu godina.

Zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić također je istaknuo simbolički značaj ove odluke.

-Ovo je zaista velika vijest za građane Bjelovara. Znam koliko su se veselili ovom trenutku, koliko su ga iščekivali i živjeli s tom idejom. Danas s ponosom možemo reći da je budnica zaštićena, i to preventivno, na razdoblje od dvije godine, što je dio redovne procedure, izjavio je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.

– U tom periodu prikupljat ćemo dodatne dokaze o povijesti budnice, kao i o načinu njezina održavanja. Također smo aplicirali za sredstva iz fonda Ministarstva kulture, s nadom da ćemo osigurati dodatna sredstva za istraživanje. Nakon ove preventivne zaštite, koja traje dvije godine, cilj je osigurati trajnu zaštitu na nacionalnoj razini. No, najvažnije je da je moto bjelovarska budnica danas već upisana u Registar kulturnih dobara Ministarstva kulture Republike Hrvatske, naglasio je Brajdić.

Ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru, Martina Krivić Lekić, istaknula je doprinos arhiva u dokumentiranju povijesti budnice

– Upis Bjelovarske budnice u registar kulturnih dobara važan je trenutak za naš grad jer predstavlja prvo nematerijalno kulturno dobro koje je dobilo ovu zaštitu na nacionalnoj razini. Dok su građevine zaštićene i vidljive, nematerijalna baština kao što je budnica simbolizira duh zajedništva i identiteta, koji ne može postojati bez zajednice. Budnica odražava povijest Bjelovara i povezuje sve njegove stanovnike, uključujući i nacionalne manjine. Naša budnica je dio duhovne kulture grada,istaknula je Martina Krivić Lekić, ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru.

– Državni arhiv je prije nekoliko godina preuzeo zapisnike Moto kluba Bjelovar, a upravo su oni bili početna točka u našem istraživanju. Cijeli tim arhiva intenzivno je radio na pregledu i analizi dokumenata te arhivskih fondova kako bismo prikupili dokaze o dugogodišnjoj tradiciji budnice. Zahvaljujući suradnji s muzejem, pronašli smo i fotografije iz 1920-ih koje potvrđuju da su upravo motoristi i biciklisti započeli tradiciju budnica i prvomajskih okupljanja, dodala je Krivić Lekić.

Zamjenik predsjednika Moto kluba Bjelovar, Mario Šulc, osvrnuo se na zajedništvo i entuzijazam sudionika budnice-

– Ove godine okupili smo preko 1200 motora, uključujući motocikle i quadove, te više od 1700 sudionika na Bunjevcu. Sudionici su pristigli iz cijele Hrvatske, ali i iz Njemačke – neki su se dovezli tijekom noći, popili kavu, čaj i odmah se vratili, uz obećanje da će iduće godine ponovno doći, ovaj put s prijateljima. Ovaj prizor – stotine motora kroz grad, uz podršku građana koji ih pozdravljaju s balkona i pale baklje – za mnoge je neopisiv događaj,izjavio je Mario Šulc, zamjenik predsjednika Moto kluba Bjelovar.

– Ovo priznanje Bjelovarske budnice kao kulturnog dobra predstavlja veliki korak naprijed i dodatnu motivaciju da nastavimo graditi ovu tradiciju,dodao je Šulc.